Marek Chrzanowski - kim jest przewodniczący KNF?

Marek Chrzanowski - ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, były członek Rady Polityki Pieniężnej i aktualny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jak wynika z dzisiejszych publikacji Gazety Wyborczej, został oskarżony przez Leszka Czarneckiego o "zaoferowanie przychylności dla Getin Noble Banku, w zamian za mniej więcej 40 mln zł".

Marek Chrzanowski - kim jest przewodniczący KNF?
Źródło zdjęć: © East News

Kim jest Marek Chrzanowski?

Marek Chrzanowski jest przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Został powołany na to stanowisko w październiku 2016 r. przez premier Beatę Szydło na pięcioletnią kadencję. Jest ekonomistą, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych oraz profesorem nadzwyczajnym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W styczniu 2016 r. Marek Chrzanowski został powołany przez Senat (z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości) w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję. We wrześniu tego samego roku złożył rezygnacje z członkostwa RPP, motywując swoją decyzję względami osobistymi. Potem, w połowie września wycofał wniosek o rezygnację, a następnie złożył go ponownie. Ostatecznie Senat odwołał go ze stanowiska.

Marek Chrzanowski – przewodniczący KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), której od 2016 r. przewodniczącym jest Marek Chrzanowski, jest centralnym organem administracji rządowej sprawującym nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce.

Do głównych zadań KNF należy sprawowanie nadzoru nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, ponadto nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.

Nadzór nad działalnością KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Marek Chrzanowski i "afera KNF"

Gazeta Wyborcza ujawniła dzisiaj, że „Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku, w zamian za mniej więcej 40 mln zł - twierdzi właściciel banku Leszek Czarnecki. Bankier nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF”.

„Z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski proponował mu następujące przysługi:

  • usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo;
  • złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł);
  • życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.
  • W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego. Wynagrodzenie – „powiązane z wynikiem banku” – 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.” – czytamy na portalu wyborcza.pl.

Do publikacji Gazety Wyborczej odniosła się Komisja Nadzoru Finansowego: „Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF - czytamy. Komisja informuje, że Marek Chrzanowski podjął już kroki prawne w związku z oskarżeniami Czarneckiego” – podaje PolskieRadio24.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)