Trwa ładowanie...
d1ljqzy
10-10-2016 21:05

Marek Chrzanowski nowym szefem KNF (sylwetka)

Marek Chrzanowski od 13 października będzie sprawował funkcję szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Chrzanowski jest doktorem nauk ekonomicznych, wykładowcą SGH, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, a do niedawna także Rady Polityki Pieniężnej.

Share
d1ljqzy

W Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie Chrzanowski pełni rolę koordynatora sekcji "Gospodarka, praca, przedsiębiorczość".

Do 6 października zasiadał również w Radzie Polityki Pieniężnej. Zrezygnował z członkostwa w Radzie - do której został wybrany przez Senat, jako kandydat PiS, w połowie stycznia 2016 r. - na początku września. Potem, w połowie września wycofał swój wniosek o rezygnację, a następnie złożył go ponownie. Ostatecznie Senat odwołał go ze stanowiska. O rezygnacji z zasiadania w Radzie miały przesądzić sprawy osobiste.

Urodzony 25 stycznia 1981 r. w Mielcu. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2006 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Zawodowo związany z SGH, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej.

W latach 2007-2016 kierował podyplomowymi studiami administrowania funduszami unijnymi. Od 2008 r. (dwie kadencje) jest członkiem Rady Naukowej Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W maju 2015 r. został redaktorem naczelnym półrocznika "Polityka Gospodarcza".

d1ljqzy

W latach 2009-2016 kierował pracami Instytutu Gospodarki Narodowej - stowarzyszenia zajmującego się prowadzeniem badań oraz formułowaniem i propagowaniem strategii w dziedzinie życia publicznego i gospodarczego. Przez wiele lat przewodniczący Sekcji Biznesu Międzynarodowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Autor publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych oraz polityki monetarnej. Główne obszary jego zainteresowań to Nowe Zarządzanie Publiczne, polityka fiskalna i monetarna, wpływ polityki Unii Europejskiej na polską gospodarkę oraz instrumenty polityki gospodarczej i społecznej.

W swoich wypowiedziach deklarował się jako zwolennik planu Morawieckiego, który określił jako "kompetentny, spójny i przejrzysty". "Wydaje mi się - połączenie dialogu, zaufania z twardymi instrumentami, przedstawionymi przez pana premiera Morawieckiego - jest szansą na to, byśmy w przyszłości go wspominali jako osobę, która zmieniła polską politykę gospodarczą, tak jak Władysław Grabski" - mówił Chrzanowski w marcu, podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. "W mojej opinii jest szansa, by tak się stało, oczywiście będziemy czekali na programy sektorowe i doprecyzowanie planu" - dodał.

Podkreślał także, m.in. w wywiadach dla PAP, że dla działalności firm kluczowa jest stabilność otoczenia prawnego, a panująca wśród przedsiębiorców niepewność odnośnie przyszłych warunków prowadzenia działalności gospodarczej przekłada się na ich decyzje inwestycyjne.

d1ljqzy

"Otoczenie prawno-instytucjonalne postrzegane jest jako bariera w prowadzeniu działalności gospodarczej. W takiej sytuacji odkłada się decyzje o inwestowaniu. Oczywiście czynnikiem, który hamuje zagregowaną wielkość inwestycji, są również inwestycje sektora publicznego, inwestycje infrastrukturalne, które zatrzymały się w pierwszej połowie tego roku na skutek dłuższego niż się spodziewaliśmy przechodzenia pomiędzy perspektywami finansowymi UE" - mówił.

Oceniał także, że problemem dla polskiej gospodarki nie jest brak dostępu do kapitału. "Mamy dużą płynność w sektorze bankowym. Nie ma natomiast popytu na kredyt" - mówił.

d1ljqzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ljqzy
d1ljqzy