Trwa ładowanie...
dj38j9b
dj38j9b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Marek Chrzanowski nowym szefem KNF (sylwetka)

Marek Chrzanowski od 13 października będzie sprawował funkcję szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Chrzanowski jest doktorem nauk ekonomicznych, wykładowcą SGH, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, a do niedawna także Rady Polityki Pieniężnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dj38j9b

W Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie Chrzanowski pełni rolę koordynatora sekcji "Gospodarka, praca, przedsiębiorczość".

Do 6 października zasiadał również w Radzie Polityki Pieniężnej. Zrezygnował z członkostwa w Radzie - do której został wybrany przez Senat, jako kandydat PiS, w połowie stycznia 2016 r. - na początku września. Potem, w połowie września wycofał swój wniosek o rezygnację, a następnie złożył go ponownie. Ostatecznie Senat odwołał go ze stanowiska. O rezygnacji z zasiadania w Radzie miały przesądzić sprawy osobiste.

Urodzony 25 stycznia 1981 r. w Mielcu. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2006 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Zawodowo związany z SGH, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej.

dj38j9b

W latach 2007-2016 kierował podyplomowymi studiami administrowania funduszami unijnymi. Od 2008 r. (dwie kadencje) jest członkiem Rady Naukowej Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W maju 2015 r. został redaktorem naczelnym półrocznika "Polityka Gospodarcza".

W latach 2009-2016 kierował pracami Instytutu Gospodarki Narodowej - stowarzyszenia zajmującego się prowadzeniem badań oraz formułowaniem i propagowaniem strategii w dziedzinie życia publicznego i gospodarczego. Przez wiele lat przewodniczący Sekcji Biznesu Międzynarodowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Autor publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych oraz polityki monetarnej. Główne obszary jego zainteresowań to Nowe Zarządzanie Publiczne, polityka fiskalna i monetarna, wpływ polityki Unii Europejskiej na polską gospodarkę oraz instrumenty polityki gospodarczej i społecznej.

W swoich wypowiedziach deklarował się jako zwolennik planu Morawieckiego, który określił jako "kompetentny, spójny i przejrzysty". "Wydaje mi się - połączenie dialogu, zaufania z twardymi instrumentami, przedstawionymi przez pana premiera Morawieckiego - jest szansą na to, byśmy w przyszłości go wspominali jako osobę, która zmieniła polską politykę gospodarczą, tak jak Władysław Grabski" - mówił Chrzanowski w marcu, podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. "W mojej opinii jest szansa, by tak się stało, oczywiście będziemy czekali na programy sektorowe i doprecyzowanie planu" - dodał.

dj38j9b

Podkreślał także, m.in. w wywiadach dla PAP, że dla działalności firm kluczowa jest stabilność otoczenia prawnego, a panująca wśród przedsiębiorców niepewność odnośnie przyszłych warunków prowadzenia działalności gospodarczej przekłada się na ich decyzje inwestycyjne.

"Otoczenie prawno-instytucjonalne postrzegane jest jako bariera w prowadzeniu działalności gospodarczej. W takiej sytuacji odkłada się decyzje o inwestowaniu. Oczywiście czynnikiem, który hamuje zagregowaną wielkość inwestycji, są również inwestycje sektora publicznego, inwestycje infrastrukturalne, które zatrzymały się w pierwszej połowie tego roku na skutek dłuższego niż się spodziewaliśmy przechodzenia pomiędzy perspektywami finansowymi UE" - mówił.

Oceniał także, że problemem dla polskiej gospodarki nie jest brak dostępu do kapitału. "Mamy dużą płynność w sektorze bankowym. Nie ma natomiast popytu na kredyt" - mówił.

dj38j9b

Podziel się opinią

Share
dj38j9b
dj38j9b