Trwa ładowanie...
marihuana medyczna

Marihuana medyczna już za miesiąc w polskich aptekach. Receptę może wystawić każdy lekarz

W teorii już od roku konopie medyczne są dopuszczone do obrotu w Polsce, ale w praktyce nie można ich legalnie kupić. To się wkrótce zmieni.

Share
Marihuana medyczna już za miesiąc w polskich aptekach. Receptę może wystawić każdy lekarz
Źródło: 123RF
d3w31ma

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", medyczna marihuana ma się pojawić w polskich aptekach na przełomie listopada i grudnia.

Spółka Spectrum Cannabis, która w czerwcu złożyła wniosek o rejestrację preparatu leczniczego na bazie leczniczej marihuany, wreszcie uzyskała pozytywną decyzję.

Wideo: Marihuana. Leczniczy narkotyk

Jak wskazuje gazeta, receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz, a farmaceuta przygotuje lek według jego wskazań.

d3w31ma

Na razie mało który lekarz w Polsce miał do czynienia z terapią marihuaną, ale jest szansa, że ten lek będzie stosowany coraz częściej - już od roku prowadzone były szkolenia w zakresie leczenia marihuaną.

Z analiz Spectrum Cannabis wynika, że zainteresowanych produktami leczniczymi na bazie konopi medycznych w Polsce może być nawet 300 tys. pacjentów.

Lekarze, którzy są zwolennikami leczenia za pomocą marihuany medycznej, wskazują, że bardzo łagodzi bóle nowotworowe, a także prowadzi do uspokojenia w przypadku choroby Alzheimera.

Jak tłumaczą eksperci, problem z dostępnością marihuany medycznej w polskich aptekach wynika z niespójności przepisów.

d3w31ma

Wprawdzie w ustawie zalegalizowano surowce farmaceutyczne w postaci medycznej marihuany do przygotowywania leków recepturowych, ale w rozporządzeniu ministra zdrowia wprowadzono wyśrubowane kryteria obowiązujące dla surowca farmaceutycznego w kwestii ilości substancji czynnej, co zniechęca firmy do wejścia ze swoimi produktami na rynek.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w31ma

Podziel się opinią

Share
d3w31ma
d3w31ma