Mariusz Szczygieł chwali cudze. "Sam bym wypożyczył"

Mariusz Szczygieł podzielił się na Facebooku swoim odkryciem z Bratysławy. W Instytucie Goethego odkrył bibliotekę rzeczy, gdzie można wypożyczyć nie tylko książki, ale również przedmioty codziennego użytku. "Sam bym chętnie pożyczył wiertarkę" - napisał reportażysta na Facebooku.

Mariusz Szczygieł zachwycony pomysłem z Bratysławy
Mariusz Szczygieł zachwycony pomysłem z Bratysławy
Źródło zdjęć: © Facebook, PAP | Darek Delmanowicz, Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł, znany polski pisarz i reportażysta, odkrył innowacyjny projekt realizowany w bibliotece Instytutu Goethego w Bratysławie. W placówce można wypożyczyć nie tylko książki, ale również przedmioty codziennego użytku, np. wiertarkę. Reportażysta o swoim odkryciu poinformował na profilu społecznościowym.

Odwiedziliśmy wczoraj kolegę w Instytucie Goethego w Bratysławie. Tutejsza biblioteka wprowadziła eksperyment, który podobno się udaje – i wypożycza przedmioty, żeby ich niepotrzebnie nie kupować. Sam bym chętnie pożyczył wiertarkę, której nie muszę mieć na własność - napisał Mariusz Szczygieł na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Biblioteka rzeczy w Warszawie

Okazuje się jednak, że w Polsce również istnieje biblioteka rzeczy. Znajduje się ona w bibliotece Instytutu Goethego w Warszawie. Można tam wypożyczyć różnorodne przedmioty, takie jak aparat fotograficzny, paletkę do tenisa, wiertarkę, piłkę do koszykówki, maszynę do szycia czy blender. Jak czytamy na stronie Instytutu, wypożyczanie rzeczy jest całkowicie bezpłatne.

"Biblioteka rzeczy oferuje innowacyjną, praktyczną i przyjazną dla środowiska opcję korzystania z przedmiotów. Zachęca ona do ich wypożyczania zamiast kupowania oraz wnosi wkład w zrównoważony rozwój i świadomą konsumpcję. Obecnie w naszej Bibliotece rzeczy znajdują się przedmioty, urządzenia i sprzęt sportowy" - czytamy na stronie Instytutu.

Przedmioty do wypożyczenia podzielone są na cztery kategorie: sport, zrób to sam, w czasie wolnym i w kuchni. Do wypożyczania rzeczy potrzebna jest ważna karta czytelnika Goethe-Institut w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)