Marka bez gwiazdek na niebieskim tle

Flaga Unii Europejskiej nie może być wykorzystana w znaku towarowym, nawet stylizowana i nawet gdy znak ma jeszcze inne elementy.

Marka bez gwiazdek na niebieskim tle
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

10.03.2009 07:24

Potwierdził to Urząd Patentowy, unieważniając znak polskiej firmy z symboliką flagi Unii: na tle niebieskiego nieba 12 złotych gwiazdek tworzy krąg. Zostały rozmieszczone jak godziny na tarczy zegara.

Komisja Europejska postanowiła przyjrzeć się znakom zarejestrowanym w Polsce, które w jej ocenie wykorzystują symbolikę flagi europejskiej. Na wokandę polskiego Urzędu Patentowego trafił jej sprzeciw wobec rejestracji słowno-graficznego znaku BATCZEW KOMPERDA firmy Batczew spod Nowego Targu. Przedsiębiorca zgłosił go w 2004 r. w kl. 29, m.in. na: bekon, ekstrakty mięsne, wędliniarstwo, mięso, mięso konserwowane, puszkowane, solone, oraz w kl. 40 na: ubój zwierząt i wędzenie żywności (decyzja o rejestracji z 17 października 2006 r.).

Napis BATCZEW KOMPERDA został umieszczony poziomo w połowie niebieskiego lekko spłaszczonego okręgu, na którego obrzeżach rozmieszczono równo 12 pięcioramiennych żółtych gwiazd. Nad napisem widnieje niewielki rysunek byka także w kolorze żółtym.

Z flagą do sądu

Pełnomocnik KE zarzucił, że znak imituje symbolikę flagi europejskiej i te dodatkowe elementy nie zmieniają wrażenia, jakie wywołuje w całości. Podał, że Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante (Hiszpania) odmawia rejestracji znaków wspólnotowych z symboliką unijną.

Powołał się na art. 131 ust. 2 pkt 3 prawa własności przemysłowej. Zgodnie z tym przepisem nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, jeżeli: zawierają skróty nazw bądź symbole (herby, flagi, godła) obcych państw, organizacji międzynarodowych, jeżeli zakaz taki wynika z umów międzynarodowych, chyba że zgłaszający wykaże się zezwoleniem właściwego organu, które uprawnia go do używania takich oznaczeń w obrocie.

Pełnomocnik KE powołał się także na art. 6 konwencji paryskiej o ochronie własności przemysłowej z 20 marca 1883 r. W myśl pkt 1 lit. a państwa będące członkami związku, gdy nie zgodzą się na to właściwe organy, będą odmawiać rejestracji lub unieważniać rejestrację i zakazywać używania jako znaku towarowego lub jako jego części: herbów, flag i innych godeł państwowych państw będących członkami związku, przyjętych przez nie urzędowych oznaczeń, a także wszystkiego, co z punktu widzenia heraldycznego byłoby ich naśladownictwem. Litera b tego przepisu mówi, że to samo dotyczy herbów, flag i innych godeł, skrótów nazw lub nazw międzynarodowych organizacji rządowych.

Na stronie http://europa.eu/index_pl.htm jest napisane, że Unia nie da pozwolenia na użycie emblematu (flagi), jeżeli ma być wykorzystany do celów handlowych i używany wraz z logo, nazwą lub znakiem handlowym przedsiębiorstwa.

Przedstawicielka firmy Batczew wyjaśniła, że intencją użycia takiej marki nie było naśladownictwo symboliki unijnej.

Potwierdzona imitacja

Kolegium orzekające ds. spornych UP unieważniło prawo ochronne na opisany znak. Zgodziło się z argumentacją pełnomocnika KE, że znak naśladuje flagę Unii. Kolegium podkreśliło, że europejski Sąd I Instancji już w wyroku z 21 kwietnia 2004 r. (sygn. T-127/02) stwierdził: "Okoliczność, że symbol Unii jest stylizowany lub tylko część symbolu jest użyta, nie oznacza, iż nie jest imitacją symbolu z heraldycznego punktu widzenia".

W_ zakwestionowanym znaku na błękitnym tle znajduje krąg 12 żółtych równo rozmieszczonych pięcioramiennych gwiazd, co jednoznacznie wskazuje na użycie symbolu Unii. Przy takich towarach jak mięso czy wędliny może rodzić skojarzenia z działalnością Rady Europejskiej, która przywiązuje dużą wagę do produktów żywnościowych _– podało w ustnych motywach kolegium.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Flaga europejska

Jest to symbol nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Krąg złotych gwiazd reprezentuje solidarność i harmonię między narodami Europy.

Liczba gwiazd nie jest związana z liczbą państw członkowskich. Gwiazd jest 12, jako że liczba ta jest tradycyjnie symbolem doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też flaga pozostaje jednakowa bez względu na rozszerzenia UE.

W 1985 r. flaga została przyjęta przez wszystkie głowy oraz rządy państw członkowskich jako oficjalny emblemat Unii Europejskiej, wówczas nazywanej Wspólnotami Europejskimi. Wszystkie instytucje unijne posługują się flagą europejską od początku 1986 r.

Hanna Fedorowicz

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)