Trwa ładowanie...
dmhr5u2

Masayoshi Son

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Tosu, Saga, Japonia

dmhr5u2
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Masaru Kamikura

Masayoshi Son jest założycielem i CEO Softbanku, czyli największego przedsiębiorstwa komunikacyjnego i medialnego w Azji. Nazywany jest japońskim Billem Gatesem.

Życiorys

Masayoshi Son urodził się w Tosu w Japonii. Jego rodzina była uboga i pochodziła z Korei. Rodzice przyjęli japońskie nazwisko Yasumoto, by uniknąć dyskryminacji z powodu swojego pochodzenia.

Mając 16 lat Masayoshi Son wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ukończył szkołę średnią w Kaliforni i rozpoczął studia na Holy Names University w Oakland. W trakcie studiów przeniósł się na California University w Berkley, gdzie ukończył ekonomię i informatykę. Zdecydował się na zmianę nazwiska na koreańskie, aby po powrocie do Japonii być wzorem dla mieszkających tam koreańskich dzieci, które podobnie jak on w przeszłości doświadczały dyskryminacji z powodu swojego pochodzenia.

W 1981 roku Masayoshi Son założył SoftBank, która zajmuje się handlem elektronicznym i świadczeniem szeroko pojętych usług internetowych. Masayoshi Son wykupił w 2016 roku Vodafone Japan i zmienił nazwę marki na Softbank Mobile. SoftBank współpracuje także z zagranicznymi firmami, np. Yahoo!, E-trade, Ustream.tv, EF Education First i Morningstar.

Dzięki przyjaźni ze Stevem Jobsem stał się wyłącznym dostawcą iPhone'ów w Japonii. W 2011 roku wprowadził w Japonii usługę szerokopasmowego internetu. Jego firmy straciły około 70 miliardów dolarów w wyniku załamania tzn. bańki internetowej (ang. dot-com boom), czyli po zakończeniu czasowego zachwytu nad nową, internetową gospodarką.

Masayoshi Son angażuje się także w działalność dobroczynną – przeznaczył ogromne dotacje na rzecz ofiar wielkiego trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu w 2011 roku, które spowodowało awarie w elektrowniach jądrowych w Fukushimie. Działa także na rzecz propagowania odnawialnych źródeł energii. Krytykuje przemysł jądrowy, nazywając go największym problemem Japończyków.

Cytaty

  • All human beings are the same. In the United States, people come from all over the world, all races, all backgrounds. And they're all doing what they want, many scoring huge successes. When I saw that, I became more open. It freed my soul. (Wszyscy ludzie są tacy sami. W Stanach Zjednoczonych ludzie przybywają z całego świata – wszystkie rasy, wszystkie rodzaje doświadczenia. I robią to, czego pragną – osiągają wielkie sukcesy. Gdy to zobaczyłem, stałem się bardziej otwarty. To uwolniło moją duszę)
  • Whatever the country, whatever the culture, whatever the time, when you become a big enough organization, you start to collapse and slow down. (Niezależnie od kraju, kultury czy czasu - kiedy stajesz się wystarczająco dużą organizacją, zaczynasz upadać i spowalniać)
  • I'm a man, and I think every man wants to be No. 1. (Jestem człowiekiem i myślę, że każdy człowiek chce być numerem jeden)

Majątek

Forbes szacuje *majątek Masayoshi Sona *na 21,9 miliardów dolarów. Pochodzi on przede wszystkim z udziałów w SoftBank Group Corp.

Życie prywatne

Żoną Masayoshi Sona jest Masami Ohno, którą poznał podczas studiów w Berkley. Mają dwie córki. Bratem Masayoshi Son jest Taizo Son, założyciel GungHo Online Entertainment.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Masayoshi Son zajmuje 34. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata według Forbes. Jest jednocześnie najbogatszym Japończykiem i 10 najbogatszym człowiekiem w branży technologicznej. W 2016 roku uplasował się na 53. pozycji wśród najbardziej wpływowych osobistości świata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmhr5u2
dmhr5u2
dmhr5u2