Trwa ładowanie...

Masło jest dla ciebie za drogie? Smaruj chleb awokado

Awokado przez lata uchodziło za produkt dostępny tylko dla najbogatszych. Ten nietypowy owoc stał się nawet przykładem nadmiernie konsumpcyjnego stylu życia tzw. pokolenia Y. Tymczasem jego cena jest już znacząco niższa niż masła, wyrastającego na prawdziwy towar luksusowy.

Masło jest dla ciebie za drogie? Smaruj chleb awokadoŹródło: 123RF.COM
d33ffyk
d33ffyk

Media na całym świecie zaczęły wiele pisać o awokado w maju tego roku, gdy australijski miliarder Tim Gurner stwierdził, że tzw. millenialsi mogliby pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania, gdyby oszczędzali zarobione pieniądze, zamiast wydawać je na… awokado. Owoc posłużył za przykład zbędnych, ale kosztownych wydatków, które na stałe wpisały się w styl życia tzw. pokolenia Y.

- Kiedy próbowałem kupić mój pierwszy dom, nie wydawałem 19 dolarów na awokado i nie kupowałem czterech kaw po 4 dolary za każdą - mówił w programie "60 minutes".

Weryfikacja

Ostatnie miesiące przyniosły brutalną weryfikację doboru przykładu zbędnego luksusu. W ciągu kilku miesięcy cena kilograma owoców w przeliczeniu na złotówki spadła z niemal 13 zł w czerwcu do niespełna 6 zł w listopadzie, choć jeszcze we wrześniu notowało rekordową wartość. Co więcej, producenci awokado przekonują, że trend spadkowy powinien się utrzymać, ponieważ zbliżające się zbiory powinny być historycznie rekordowe pod względem wielkości.

d33ffyk

W tym samym okresie również historyczne rekordy, ale to już zła wiadomość dla konsumentów, bije od kilku miesięcy cena masła. Dopiero październik przyniósł pierwszą, choć minimalną obniżkę.

Zobacz też, jak masło zrobić samemu:

Maślany rajd cen

Dotychczas najwyższy poziom zanotowano we wrześniu 2017 r. - za kilogram trzeba było w Polsce zapłacić około 22 zł i była to cena niemal dwukrotnie wyższa niż latem ubiegłego roku. Choć ceny masła w Polsce przykuwają uwagę mediów, a sieci handlową biją się o klientów limitowanymi promocjami, to i tak nasza sytuacja jest lepsza niż pozostałych mieszkańców Unii Europejskiej.

Średnia cena 100 kg tego produktu była w UE wyższa o prawie 60 euro niż w naszym kraju. Równocześnie nie doświadczyliśmy jeszcze jego braków w sklepach, co stało się udziałem chociażby niektórych regionów Francji.

d33ffyk

7 zł za masło i 4 zł za awokado

I choć w porównaniu z innymi unijnymi krajami znajdujemy się w stosunkowo dobrej sytuacji, to cena 6-7 zł na kostkę stanowi dla wielu konsumentów spory problem. Ratunkiem może okazać się właśnie spadająca cena awokado. Przygotowana z tego owocu pasta może zastąpić na kanapkach tłuszcz mleczny. Ważące około 200 g awokado w sklepach kosztuje około 4 zł.

Taka zmiana nawyków żywienionych nie tylko pozwoli zaoszczędzić, ale może również doskonale wpłynąć na stan naszego zdrowia. Dietetycy od dawna donoszą o korzyściach, które organizmowi przynosi regularne raczenie się tym owocem. Wśród nich wymieniają obniżenie ciśnienia krwi, dostarczenie substancji chroniących przed rozwojem nowotworów czy opóźnienie procesu starzenia.

d33ffyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33ffyk