ycipk-31wkzz
IAR
oprocentowanie lokat

Masowa ucieczka z lokat. Polacy wycofują pieniądze

Z informacji opublikowanych niedawno przez Narodowy Bank Polski wynika, że od lutego do czerwca zgromadzona na lokatach terminowych kwota zmniejszyła się o ponad 5 miliardów złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Masowa ucieczka z lokat. Polacy wycofują pieniądze
(Fotolia)
ycipk-31wkzz

Polacy wycofują pieniądze z lokat. Z informacji opublikowanych niedawno przez Narodowy Bank Polski wynika, że od lutego do czerwca zgromadzona na lokatach terminowych kwota zmniejszyła się o ponad 5 miliardów złotych.

Główny analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski wyjaśnia, że jedną z przyczyn wycofywania pieniędzy z banków jest bardzo niskie oprocentowanie lokat. Podkreśla, że tych atrakcyjnych jest niewiele, bo oferty wynoszące cztery, czy pięć procent w skali roku, przeznaczone są tylko dla nowych klientów.

Najkorzystniejsze lokaty, które można założyć bez spełniania dodatkowych warunków, dają około 3 procent w skali roku, ale jest ich bardzo mało.

ycipk-31wkzz

Jarosław Sadowski wskazuje, że najbogatsi zamiast trzymać pieniądze w banku postanowili zainwestować w nieruchomości. Według NBP w największych miastach Polski, w ostatnim czasie, ponad 60 procent mieszkań było sprzedawanych za zgromadzone oszczędności, a nie na kredyt.

Mniej zamożni próbują inwestować w akcje, ale ekspert ostrzega, że ponoszą oni spore ryzyko. Pozostali czekają, aż nadejdą lepsze czasy dla oszczędzających.

Obecnie średnie oprocentowanie, jakie dostanie klient zakładający lokatę bankową na pół roku, wynosi nieco ponad półtora procent w skali roku.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-31wkzz

ycipk-31wkzz
ycipk-31wkzz