Trwa ładowanie...

Masz dziecko wpisane w paszporcie? Uważaj, bo zmieniają się przepisy

Jeśli chcesz jechać na wakacje z pociechami, sprawdź swój paszport. Od 26 czerwca każde dziecko będzie musiało mieć swój dokument. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że nowe paszporty dla dzieci wyrabia w błyskawicznym tempie, ale ...

Masz dziecko wpisane w paszporcie? Uważaj, bo zmieniają się przepisyŹródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
d3iv7dx
d3iv7dx

Tylko do 25 czerwca dziecko może wyjechać zagranicę na podstawie wpisu w paszporcie rodzica. Po tym czasie każdy niepełnoletni będzie potrzebował swojego prywatnego dokumentu. Na lotnisku czy przejściu granicznym (przypomnijmy, że do końca Euro 2012 wznowiono kontrolę z krajami strefy Schengen) nikt dziecka za granicę nie wypuści.

- Utrata ważności wpisów dzieci w paszportach rodziców od 26 czerwca wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej, dotyczącego paszportów i dokumentów podróży wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej - tłumaczy Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Od końca czerwca dla dziecka poniżej 5. roku życia potrzebny będzie paszport tymczasowy. Jest on ważny przez maksymalnie rok od daty wydania. Rodzice dzieci w wieku 5-13 lat mogą wyrobić paszporty na pięć lat. Dla nastolatków, które mają już co najmniej trzynaście lat wydawane są paszporty takie jak dla dorosłych z terminem ważności 10 lat.

Jak przypomina MSW, paszporty w Polsce wydawane są przez wojewodów, a tylko fizycznie dostarcza je ministerstwo. Aby wyrobić taki dokument, musimy udać się do urzędu paszportowego na terenie województwa, w którym jesteśmy zameldowani. Dla dzieci poniżej trzynastu lat wyrobienie paszportu kosztuje 30 zł, dla starszych - 70 zł.

d3iv7dx

W związku ze zmianami przepisów, które przypadają akurat chwilę przed początkiem wakacji, MSW razem z wojewodami stara się prowadzić akcję informacyjną. O sprawie informują strony ministerstwa oraz poszczególne witryny województw.
- Wojewoda małopolski zadecydował nawet o wysłaniu do wszystkich osób posiadających wpisane dzieci do paszportów listów informujących o zmianie przepisów - mówi Małgorzata Woźniak.

Jak zapewnia, MSW robi wszystko, by przyspieszyć czas oczekiwania rodzicom, którzy już wcześniej zaplanowali zagraniczne wakacje. Nie jest jednak w stanie powiedzieć, do ilu dni jest w stanie skrócić się proces otrzymania dokumentu. Standardowo jest to około miesiąca.

- Wnioski o wydanie paszportów dla dzieci są przyjmowane i przekazywane przez urzędy wojewódzkie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych priorytetowo. My jako producenci tych dokumentów wyrabiamy je w bardzo szybkim trybie. Następnie gotowe już paszporty są natychmiast przekazywane przez ministerstwo do urzędów wojewódzkich, aby te mogły je w trybie natychmiastowym wydać obywatelom - tłumaczy proces rzeczniczka MSW.

Jak zapewnia, rodzice z dziećmi mogą mieć problemy po 26 czerwca tylko przy wyjeździe poza granice Polski. Z powrotem dzieci do kraju nawet bez paszportu nie będzie problemu. Jak podkreśla rzeczniczka MSW, każdy, kto przekracza granicę nawet bez kontroli, musi mieć dokument potwierdzający jego dane personalne: paszport lub dowód osobisty.

- Jeśli wyjeżdżamy do innego kraju ze strefy Schengen, każda osoba, nawet małoletni, musi posiadać dokument tożsamości, który potwierdza korzystanie ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się - przypomina Małgorzata Woźniak.

d3iv7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iv7dx