Masz mieszkanie spółdzielcze? Przeczytaj

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zapis ustawy zobowiązujący spółdzielnie mieszkaniowe do przenoszenia własności mieszkań wynajmującym je lokatorom za bardzo niewielką kwotę.

Masz mieszkanie spółdzielcze? Przeczytaj
Źródło zdjęć: © WP.PL

17.12.2008 | aktual.: 17.12.2008 22:51

Przepisy te będą jednak obowiązywać jeszcze przez rok. Przez ten czas Sejm musi je poprawić - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Ewa Łętowska, sędzia sprawozdawca, uzasadniając decyzję Trybunału podkreśliła, że ustawodawca objął wszystkich lokatorów jedną miarą. Wyjaśniała, że Konstytucja mówi o prawie do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zarazem jednak nie mówi nic o roszczeniu do lokalu oraz tego, że własne mieszkanie nie oznacza mieszkania na własność.

Ewa Łętowska dowodziła również, że z wykupu mieszkań na preferencyjnych warunkach mogą skorzystać także osoby, które nie są członkami spółdzielni, co powoduje uszczuplenie jej majątku.

Sędzia wykazywała, że przepisy wprowadziły nieadekwatność kosztów wykupu mieszkania przez lokatora. Taka sytuacja występuje wszędzie tam - podkreślała sędzia - gdzie w stosunku do osoby ubiegającej się o wykup lokalu spółdzielczego nie dokonuje się waloryzacji wartości lokalu połączonej z waloryzacją wcześniej dokonanych wpłat na rzecz spółdzielni. Dlatego, uzasadniała sędzia Łętowska, korzyść wszystkich ubiegających się o uwłaszczenie lokalu jest podwójna.

Sędzia Łętowska podkreślała również, że niezgodne z Konstytucją są zapisy dotyczące czasu, jaki przeznaczony jest na uwłaszczenie lokalu spółdzielczego. Zdaniem Trybunału, trzy miesiące to zbyt mało czasu na odpowiednie przygotowanie do sprzedaży mieszkania.

Prawo do wykupu mieszkań spółdzielczych miało ponad milion osób. Skorzystała z tej możliwości ponad połowa, przez najbliższy rok będzie więc miało prawo do wykupu lokali spółdzielczych około 300-400 tysięcy osób.

Przemysław Domagała i Agnieszka Marczewska - sędziowie Sądu Rejonowego w Łodzi, który złożył wniosek o zbadanie zgodności przepisów z Konstytucją, uważają, że wyrok jest korzystny dla spółdzielni, a najbliższy rok pozwoli posłom na sporządzenie lepszej ustawy.

Z kolei poseł PiS Łukasz Zbonikowski, który bronił ustawy, ocenia orzeczenie Trybunału jako kuriozalne. - Dziesięcioro dobrze sytuowanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonało wywłaszczenia milionów członków spółdzielni mieszkaniowych - powiedział Zbonikowski. Dodał, że ludzie ci zapłacili koszty wybudowania swojego mieszkania, a teraz stwierdzono, iż nie są oni właścicielami swoich mieszkań.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)