Masz nudną pracę? Zostań cyberslackerem!
Pracownik uprawiający cyberslacking, zamiast wykonywać swoje obowiązki, czyta newsy na portalach internetowych, licytuje różne przedmioty na serwisach aukcyjnych, tudzież gra w "Kulki". Słowem, robi wszystko oprócz tego, co do niego należy.
Każdy, kto był kiedykolwiek zmuszony załatwić jakąś sprawę w państwowym urzędzie wie, że czasami na wydanie nawet najbardziej banalnego dokumentu musimy poczekać kilkadziesiąt minut. Do legendy przeszły już słynne "przerwy na kawkę", które za czasów poprzedniego ustroju panie urzędniczki urządzały sobie nie zważając na czekających petentów. Dzisiaj, kiedy urzędy zostały skomputeryzowane, pojawił się nowy problem zagrażający efektywności pracy w państwowych i prywatnych instytucjach - cyberslacking.
Cyberslacking to, najprościej rzecz ujmując, sposób na "obijanie się" w pracy, który wymaga komputera podłączonego do internetu. Pracownik uprawiający cyberslacking, zamiast wykonywać swoje obowiązki, czyta newsy na portalach internetowych, licytuje różne przedmioty na serwisach aukcyjnych, tudzież gra w "Kulki". Słowem, robi wszystko oprócz tego, co do niego należy.
Jakiś czas temu firma "E-marketing" przeprowadziła w Polsce badania nad efektywnością ludzi pracujących przed komputerem. Okazało się, że prawie jedna trzecia badanych urządza sobie w pracy pogaduszki ze znajomymi i nieznajomymi za pomocą komunikatorów i czatów. Popularne jest również zagłębianie się w lekturze przeróżnych informacji hobbystycznych, ściąganie plików mp3 i filmów, przeglądanie ofert biur podróży, a także przesyłanie sobie rozmaitych "śmiesznych rzeczy".
Dlaczego wspomnieliśmy na początku o urzędnikach? Otóż, jest to grupa zawodowa z racji charakteru swojej pracy najbardziej narażona na pokusy internetowego lenistwa. Następnym razem, podczas pobytu w jakimkolwiek urzędzie, przyjrzyjcie się dokładnie pani, która intensywnie stuka w klawiaturę. Pomyślcie, że zamiast wprowadzania ważnych danych może ona równie dobrze przechodzić właśnie na 78 poziom "Tetrisa".
A czy Wy macie zadatki na cyberslackerów? Czy zdarza się Wam w pracy porozmawiać ze znajomym na Gadu-Gadu? Zagrać w jakąś wyjątkowo wciągającą grę logiczną? A może poczytać artykuł o cyberslackingu w serwisie Praca.wp.pl? Napiszcie nam o tym!