Trwa ładowanie...
d6rqzpd
27-11-2015 15:10

Mazowiecki Klaster Chemiczny z międzynarodowym certyfikatem zarządzania

Mazowiecki Klaster Chemiczny otrzymał międzynarodową Srebrną Odznakę Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem. Dokument taki, potwierdzający m.in., oddziaływanie i znaczenie klastra, posiada ok. 30 tego typu organizacji w Europie, z czego dwie w Polsce.

d6rqzpd
d6rqzpd

Przyznany przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych "European Cluster Excellence Silver Label Certificate" ma przyczyniać się do wzrostu zainteresowania Mazowieckim Klastrem Chemicznym potencjalnych partnerów zagranicznych. Klaster może posługiwać się certyfikatem przez najbliższe dwa lata.

"Działania Mazowieckiego Klastra Chemicznego zostały pozytywnie ocenione na tle najlepszych klastrów europejskich działających w podobnych obszarach" - poinformował w piątek Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny (PPPT), spółka, w której po połowie mają udziały miasto Płock i PKN Orlen, koordynujący działalność Mazowieckiego Klastra Chemicznego. W 2014 r. Mazowiecki Klaster Chemiczny otrzymał Brązową Odznakę Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem.

W ramach procesu certyfikacji w zakresie doskonalenia jakości zarządzania badane są m.in. struktura organizacyjna oraz źródła finansowania klastrów, a także usługi oferowane przez poszczególne organizacje. "Certyfikaty jakości zarządzania klastrami zyskują w polskich warunkach coraz większe znaczenie. Ich posiadanie ma w znaczny sposób ułatwić uzyskiwanie przez poszczególne organizacje statusu Krajowych Klastrów Kluczowych" - podkreślił PPPT.

Utworzony w 2004 r. PPPT to jedyny na terenie Mazowsza park przemysłowo-technologiczny, dysponujący infrastrukturą inwestycyjną i wsparcia biznesu. Spółka zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni ok. 200 ha, gdzie działa 11 podmiotów z zakładami produkcyjnymi oraz 14 podmiotów wynajmujących powierzchnie, głównie biurowe. PPPT ma podpisaną umowę z parkiem technologicznym w Szanghaju (Chiny). Jest również członkiem Klastra Inżynierii Satelitarnej i Kosmicznej oraz Klastra Rzecznego Mazovia. Planowane jest objęcie części terenów PPPT podstrefą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

d6rqzpd

Do powołanego w maju 2014 r. Mazowieckiego Klastra Chemicznego należy ponad 70. przedsiębiorstw tej branży oraz instytucje badawcze i uczelnie, w tym Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Fizyki PAN, Instytut Badawczy Innowacyjnych Technologii i Instytut Przemysłu Organicznego. Celem klastra jest m.in. wzrost poziomu innowacji w segmencie chemicznym poprzez współpracę, wymianę wiedzy i doświadczeń między przedsiębiorstwami a podmiotami badawczo-r-rozwojowymi tej branży.

Jednym z dwóch klastrów w Polsce, które posiadają obecnie międzynarodową Srebrną Odznakę Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem, oprócz Mazowieckiego Klastra Chemicznego, jest BTM Cluster Mazovia, skupiający podmioty i instytucje z branży biotechnologicznej i medycznej.

d6rqzpd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6rqzpd