Trwa ładowanie...
d156rdr
12-12-2014 17:03

Mazowieckie, Dolnośląskie, Śląskie i Pomorskie liderami atrakcyjności województw

Warszawa, 12.12.2014 (ISBnews) - Najbardziej atrakcyjnymi województwami 2014 roku pod względem przyciągania inwestycji okazały się: Mazowieckie,  Dolnośląskie, Śląskie oraz Pomorskie, wynika z "Raportu atrakcyjności województw - 2014", opracowanego przez Szkołę Główną Handlową (SGH) na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

d156rdr
d156rdr

"Wyniki tegorocznej edycji badania wyraźnie pokazują, że atrakcyjność inwestycyjna województwa idzie w parze z jego rozwojem społeczno - gospodarczym. Co więcej, liderzy zestawienia praktycznie się nie zmieniają od lat. Najbardziej atrakcyjnymi województwami 2014 roku pod względem przyciągania inwestycji okazały się: Mazowieckie, Dolnośląskie, Śląskie oraz Pomorskie. Zdaniem dr Patrycjusza Zarębskiego z SGH, widać duże kontrasty w profilu atrakcyjności poszczególnych regionów. Przykładowo, w Mazowieckim, niedoścignioną lokomotywą inwestycyjną regionu jest gmina Warszawa, natomiast w przypadku Śląskiego, praktycznie wszystkie gminy składające się na województwo, cieszą się równie dużym uznaniem wśród inwestorów" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem inicjatorki raportu, prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej z SGH, regiony, które nie są liderem atrakcyjności inwestycyjnej, powinny szukać nowych sposobów poniesienia własnej konkurencyjności.

"Potrzebna jest ewolucja w podejściu do obsługi inwestora" - tłumaczy Godlewska - Majkowska. Proponuje ona rozwiązanie ?Strefy 3.0" - czyli synergię SSE, klastrów oraz eko-parków technologicznych.

Podczas konferencji rozmawiano także o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, jako kluczowym czynniku kształtującym napływ inwestorów zagranicznych do Polski. Z prezentowanych danych wynika, że obecnie strefy działają na terenie 368 gmin, w tym w 152 miastach, stanowiąc blisko 15% całego terytorium kraju. Ponad 50% wszystkich inwestycji w strefach ulokowano w województwach Dolnośląskim, Śląskim oraz Łódzkim, a wiodącą branżą działającą w ramach SSE jest motoryzacja. Z tego sektora pochodzi aż 1/4 kapitału łącznie zainwestowanego w strefach. Biorąc pod uwagę pochodzenie kapitału 19% środków zainwestowały w strefach firmy pochodzące z Polski.

d156rdr

Jak wyjaśnia PAIiIZ, przygotowując raport, przyglądano się zarówno ?potencjalnej atrakcyjności" regionów, na którą składają się tzw. walory lokalizacyjne gmin tworzących dane województwo, jak i ?rzeczywistej atrakcyjności" danego obszaru, mierzonej wartością poniesionych nakładów kapitału. Autorzy zestawienia wykorzystali także technikę ?mistery client", wcielając się w rolę potencjalnego anglojęzycznego inwestora i kontaktują z centrami obsługi inwestorów.

(ISBnews)

d156rdr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d156rdr