Mazowsze/ Innowacyjność wśród priorytetów w perspektywie UE 2014-2020
Rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości, współpraca między biznesem i nauką oraz rozwój usług informacyjnych - to niektóre z priorytetów Mazowsza związane z unijną perspektywą finansową na lata 2014-2020. Do wykorzystania będzie blisko 2,1 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego.
07.10.2015 14:45
W środę na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe 6. Forum Rozwoju Mazowsza. Przedstawiciele m.in. zarządu woj. mazowieckiego, największych spółek, firm krajowych i zagranicznych rozmawiali o nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 i wynikających z niej szans na rozwój Mazowsza.
Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski powiedział PAP, że w ramach nowej perspektywy finansowej na Mazowsze trafi 2,1 mld euro w ramach dwóch funduszy - 1,5 mld zł na "twarde" infrastrukturalne zadania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 0,5 mld euro na zadania "miękkie" związane z Europejskim Funduszem Społecznym.
Frankowski podkreślił, że w porównaniu z poprzednią perspektywą unijną 2007-2013 zmieniły się priorytety dotyczące tego, na co przeznaczone będą pieniądze. Powiedział, że na Mazowszu przekroczony został poziom 75 proc. średniej unijnej PKB na jednego mieszkańca, a według danych Eurostatu ta średnia wynosi dzisiaj dla Mazowsza 107 proc. średniej unijnej.
"Ze względu na to, że jesteśmy regionem lepiej rozwiniętym, te priorytety idą bardziej w stronę finansowania badań oraz rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości, gospodarki niskoemisyjnej, wsparcia efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i e-rozwoju" - powiedział Frankowski.
Szczególny nacisk ma być położony na badania i rozwój, współpracę z przedsiębiorcami oraz na współpracę nauki z biznesem. Frankowski wyjaśnił, że celem tych działań jest stworzenie podstaw silnej, innowacyjnej gospodarki, która będzie dalej się rozwijać bez niezbędnej pomocy środków unijnych.
Członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk dodał, że w obszarze społecznym Mazowsze będzie przeznaczać środki m.in. na walkę z bezrobociem i kształcenie ustawiczne. W tej puli będą też środki na rozwój zajęć przedszkolnych.
W ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego priorytetem będzie inwestowanie w naukę. Ale nie będzie to inwestycja w budowanie infrastruktury naukowej od podstaw (to było zadanie z perspektywy 2007-2013), tylko tej związanej już z wdrażaniem nowych technologii do produkcji i praktycznego wykorzystania - wyjaśnił Raboszuk.
Pieniądze mają być przeznaczane m.in. na rozwój przedsiębiorczości, ochronę środowiska, odnawialne źródła energii oraz na informatyzację usług publicznych.
"W poprzedniej perspektywie (2007-2013) zbudowaliśmy zrąb infrastruktury podstawowej, w tej chwili chcielibyśmy poprawić bezpośrednio jakość życia mieszkańców i dotrzeć do nich z nowymi usługami, z których będą mogli korzystać w e-administracji, e-zdrowiu i e-kulturze" - dodał.
Fundusze unijne trafią również na inwestycje w transport drogowy i kolejowy. "Niestety, nie będziemy mogli już w dużej mierze przeznaczać tak jak poprzednio środków na drogi gminne czy powiatowe, będziemy skupiać się bardziej na drogach wojewódzkich" - powiedział Raboszuk.
Wyjaśnił, że potencjalnymi beneficjentami nowej perspektywy finansowej są m.in. jednostki samorządu terytorialne, ale przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy chcą unowocześnić swoją działalność, stworzyć innowacyjny produkt lub linię produkcyjną.
Przedsiębiorcy, którzy chcieliby pozyskać dofinansowanie, powinni zgłosić się do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która ogłasza konkursy, ocenia wnioski i podpisuje umowy z beneficjentami. Jednostka prowadzi także szkolenia dla osób i instytucji, które chciałyby złożyć wnioski.
Na czwartek na 6. Forum Rozwoju Mazowsza zaplanowano kilkadziesiąt debat i prelekcji w 10 strefach tematycznych, m.in. nt. innowacyjnych polskich firm, eliminowania barier w pozyskiwaniu środków z UE i tworzenia infrastruktury IT dla projektów badawczych.