mBank Indeks Nastrojów Konsumenckich spadł do -8 w III kw., najniżej w historii
Warszawa, 20.11.2014 (ISBnews) - Polacy oceniają sytuację gospodarczą najgorzej od trzech kwartałów. Co trzeci Polak spodziewa się znaczącego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, ale tylko 14,5% ankietowanych obawia się pogorszenia sytuacji własnego gospodarstwa domowego. W III kw. mBank Indeks Nastrojów Konsumenckich wyniósł minus 8 wobec minus 6 w lipcu tego roku.
20.11.2014 09:35
Prowadzone na zlecenie mBanku badanie nastrojów konsumenckich wykazało, że w III kwartale 2014 r. postrzeganie sytuacji ekonomicznej kraju uległo nieznacznemu pogorszeniu. W kwietniu 2014 r. syntetyczny mBank indeks wynosił minus 7, w lipcu podniósł się do minus 6, a w październiku spadł do minus 8, co jest najniższą zanotowaną wartością.
"W październiku br. 53,9% respondentów uważało, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja gospodarcza w Polsce nie ulegnie zmianie. Jej pogorszenie prognozowało 26,4%, a poprawę 11,9%. Ta ponad dwukrotna przewaga pesymistów nad optymistami sprawia, że cząstkowy indeks odnoszący się do oceny perspektyw całej gospodarki był ujemny. Wyniósł minus 16, podczas gdy w lipcu było to minus 17" - czytamy w raporcie.
Spośród badanych obszarów, Polacy najgorzej oceniają perspektywy rodzimego rynku pracy, nie najlepiej widzą także najbliższy kwartał w polskiej gospodarce. Tradycyjnie już, podobne obawy nie towarzyszą sytuacji własnego gospodarstwa domowego.
Lepiej widzą przyszłość gospodarki młodsi niż starsi oraz mieszkańcy dużych miast (w porównaniu do mieszkańców wsi). Na oceny wpływ ma też osiągany dochód - im jest wyższy, tym oceny bardziej pozytywne.
Znacząco w stosunku do poprzednich badań pogorszyły się oceny rozwoju sytuacji na rynku pracy.
"Obecnie negatywnej zmiany spodziewa się już niemal co trzeci Polak (29,4 %) podczas gdy jeszcze pół roku temu złą sytuację wieszczył co czwarty (26,5% w lipcu br.). Co ważne, wskaźnik ten podwyższa się wraz z kolejnymi falami badania, towarzyszy mu natomiast spadek odsetka odpowiedzi pozytywnych (z 25,2% w lipcu do 21,2% obecnie). Powoduje to spadek wskaźnika rynku pracy z minus 2 do minus 10" - czytamy dalej.
mBank podkreśla, że w badaniach tego typu regułą jest, że Polacy gorzej oceniają perspektywy kraju niż własne (osobiste). W październikowym sondażu, tak jak kwartał wcześniej, wskaźnik dla perspektyw finansowych własnego gospodarstwa domowego był dodatni i wynosił 1. Wprawdzie 67,2% respondentów nie przewidywało zmian tej sytuacji w nadchodzących trzech miesiącach, ale 15,1% wierzyło w jej poprawę, a tylko 14,5% obawiało się pogorszenia.
Co drugi respondent deklarował posiadanie oszczędności. Większość nadwyżek finansowych badani planują zachować dla siebie, jedynie 14,5% respondentów planuje je wydać.
"Spośród tych, którzy zadeklarowali posiadanie oszczędności, 27,7% zdeponowało je na lokacie bankowej, 24,8% na kontach oszczędnościowych i 24,5% na zwykłym rachunku. Niecałe 6% respondentów zamierza w najbliższych trzech miesiącach kupić jednostki funduszy inwestycyjnych, a 3,4% chce bezpośrednio inwestować na giełdzie" - podano także.
Stosunkowo niewielu respondentów chce się zadłużać. Tylko 4% zamierzało wziąć do końca tego roku kredyt ratalny, a 2,3% kredyt gotówkowy.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie mBanku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini na reprezentatywnej grupie 1600 osób deklarujących posiadanie konta bankowego.
Obecne badanie stanowi trzeci odczyt wskaźnika, badającego różnicę między pozytywnymi i negatywnymi ocenami sytuacji gospodarczej. Wskaźnik może przyjmować wartości od -100 do 100. Kolejne badanie odbędzie się w styczniu 2015 r.
(ISBnews)