Trwa ładowanie...
d1t9hjx

mBank ostrzega przed nowymi cyberatakami. Oszuści wykradają dane klientów

Oszuści podszywają się pod mBank i wysyłają klientom banku link w wiadomościach e-mailowych. Po wejściu w niego nasz komputer zostaje zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.
Share
mBank ostrzega swoich klientów przed utratą danych.
mBank ostrzega swoich klientów przed utratą danych.Źródło: Shutterstock.com
d1t9hjx

Oprogramowanie to służy śledzeniu poczynań klienta banku. Oszuści czekają, kiedy z zainfekowanego sprzętu klient zaloguje się do serwisu transakcyjnego mBanku. Kiedy już to zrobi, złodzieje otrzymują jego dane uwierzytelniające, które wirus "zapamiętuje" i przesyła dalej.

Oszuści są w stanie również wykraść dodatkowe hasło SMS. mBank informuje, że jeśli konsument wpisze kody otrzymane na telefon, to za chwilę na ekranie zobaczy fałszywe komunikaty: "Poczekaj aż Twój komputer zostanie zidentyfikowany. Może to potrwać trochę czasu..." oraz "Prowadzone są prace modernizacyjne w celu jak najszybszego przywrócenia działania systemu. Przybliżony czas modernizacji wynosi kilka godzin. Przepraszamy za tymczasowe utrudnienie i niedogodności" (pisownia oryginalna).

Kody SMS mogą posłużyć oszustom do zlecenia operacji z konta ofiary, a także kradzieży z niego pieniędzy – podaje mBank.

d1t9hjx

Zobacz "Czy to się opłaca?": Ten koktajl ma odmładzać. "To znaczy, że będę miała 16 lat?"

Bank przypomina o każdorazowej weryfikacji otrzymanych wiadomości. Zarówno tych e-mailowych, jak i SMS-owych. "Zawsze weryfikuj, czy rachunek odbiorcy i kwota operacji jest zgodna z Twoją dyspozycją" – przestrzega mBank.

Przeczytaj: Obrotna kelnerka, wynosiła co się dało. Okradła pracodawców na ponad 70 tys. zł

Jeżeli klient nie zlecał żadnego przelewu, nie dodawał zaufanego odbiorcy lub dane z przelewu są niezgodne, to nie powinien on wpisywać na stronie kodu autoryzacyjnego. To samo tyczy się podawania tego kodu innym osobom.

d1t9hjx

Dowiedz się: Testery perfum - nie na sprzedaż, a jednak handlują nimi na potęgę. Czy to zgodne z prawem?

W razie wątpliwości klienci są proszeni o kontakt z mBankiem.

To kolejne doniesienie o internetowych oszustwach. Tylko w ostatnich dniach przed nimi ostrzegał PKO BP czy Orange, ale również Lidl.

mBank padł również ofiarą groźnego ataku pod koniec września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1t9hjx

Podziel się opinią

Share
d1t9hjx
d1t9hjx