Trwa ładowanie...
d2bnqqn
21-03-2017 13:35

MC: urzędnicy i parlamentarzyści mogą wypełniać oświadczenia majątkowe on-line

Aplikację, która umożliwia urzędnikom, parlamentarzystom i samorządowcom wypełnianie oświadczeń majątkowych on-line zaprezentowano we wtorek w ministerstwie cyfryzacji. Resort pracuje nad systemem elektronicznego zarządzania dokumentami dla całej administracji.

d2bnqqn
d2bnqqn

Wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny zwrócił uwagę, że 31 marca upływa termin składania oświadczeń majątkowych dla urzędników administracji rządowej, a z końcem kwietnia termin na składanie oświadczeń m.in. dla posłów i senatorów oraz samorządowców.

"Z szacunków Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które jest instytucją powołaną do badania tego typu oświadczeń wynika, że to jest grupa ok. 700 tys. osób" - powiedział Woźny. Wyjaśnił, że stworzenie aplikacji umożliwiającej wypełnienie oświadczenia on-line jest częścią realizowanego w resorcie cyfryzacji projektu budowy jednego dla całej administracji systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD). Obecnie działają w niej dwa takie systemy, które nie są ze sobą kompatybilne. Wyjaśnił, że te dwa, niekomunikujące się ze sobą systemy działały np. przez pewien czas w resorcie cyfryzacji.

"To niezwykle ważne, żeby doprowadzić do tego, żeby wszyscy urzędnicy w administracji rządowej pracowali na takim samym systemie EZD" - podkreślił Woźny. Wskazał, że prace nad budową takiego systemu okazały się dużym polem do współpracy między administracją rządową, a samorządową. "Taki projekt integracyjny jest realizowany" - wyjaśnił. Poinformował, że uruchomiono portal www.aplikacje.gov.pl, z którego będzie można pobierać aplikacje do stosowania w sektorze publicznym, zarówno rządowym, jak i samorządowym. "Ten projekt uzyskał aprobatę Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji" - poinformował.

Dodał, że skoro niedługo mijają terminy składania oświadczeń majątkowych, jako pierwszą aplikację postanowiono uruchomić program w znaczący sposób ułatwiający życie osobom mającym ustawowy obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Według Woźnego w przyszłym roku aplikacja powinna zostać zintegrowana z tzw. profilem zaufanym i da możliwość wysłania oświadczenia podpisanego elektronicznie.

d2bnqqn

"Po dokonaniu stosownych korekt, zmian legislacyjnych, jak zostanie stworzony system teleinformatyczny (...), oświadczenia majątkowe z całej Polski będą wysyłane do systemu teleinformatycznego, w którym będą zbierane. To będzie moment, w którym damy państwu polskiemu możliwość prawdziwej weryfikacji oświadczeń majątkowych składanych przez urzędników administracji publicznej" - dodał.

Obecny na spotkaniu wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że obecnie weryfikacja ponad 700 tys. oświadczeń majątkowych jest pozorna. "Nie ma możliwości i zdolności, żeby je wszystkie sprawdzić" - powiedział. Dodał, że obecnie zaproponowana zmiana to pierwszy krok, aby z jednej strony dać proste i łatwe narzędzie dla urzędników, a z drugiej pokazać w praktyce, czym może być system aplikacje.gov.pl

Zaznaczył, że zmiana to nie tylko ułatwienie dla urzędników, ale także korzyść z punktu widzenia walki z korupcją - oświadczenie wypełnione za pomocą aplikacji jest bardziej czytelne. Według Zagórskiego w przyszłości system elektronicznych oświadczeń majątkowych powinien zostać zintegrowany z rejestrem korzyści.

Wiceminister podkreślił, że liczy, iż posługiwanie się systemem elektronicznego zarządzania dokumentacją będzie standardem w całej administracji, zarówno w rządowej, jak i samorządowej. Zdaniem resortu cyfryzacji system EZD będzie wprowadzany modułami, stopniowo, a kody aplikacji mają być otwarte, co umożliwi jej uzupełnianie przez użytkowników. Docelowo z systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją powinno móc korzystać prawie dwa miliony urzędników w Polsce.

d2bnqqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bnqqn