Trwa ładowanie...
d4hvaqf
12-10-2016 14:15

MC: w połowie listopada rząd powinien przyjąć strategię cyberbezpieczeństwa

W połowie listopada tego roku rząd powinien przyjąć "Strategię Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016 - 2020"- poinformowała w środę w Warszawie minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Celem projektu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej państwa.

d4hvaqf
d4hvaqf

Streżyńska uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce.

Celem "Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016-2020" jest m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej państwa, zwiększenie zdolności do zapobiegania i zwalczania zagrożeń ze strony cyberprzestrzeni, a także zmniejszenie skutków incydentów godzących w bezpieczeństwo cyberprzestrzeni.

"Strategia cyberbezpieczeństwa stwarza grunt pod ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Strategia jest w tej chwili w konsultacjach międzyresortowych. Myślę, że do połowy listopada powinna zostać przyjęta przez rząd" - powiedziała Streżyńska.

Dodała, że równolegle trwają prace nad dokumentami strategicznymi dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Streżyńska oceniła, że koszt najpilniejszych wydatków związanych z cyberbezpieczeństwem w 2017 r. szacuje się na 60 mln zł. "To nie jest jakiś straszliwy wydatek, tylko nie mamy tych pieniędzy (...); zaledwie ułamek tej kwoty udało nam się uzyskać w ramach przyszłorocznego budżetu" - powiedziała.

d4hvaqf

"Część tych pieniędzy ma być przeznaczona na kadry. Mamy problem z kadrami, które mogłyby nam powiedzieć, czego nam brakuje, w jaki sposób to zrobić i jak budować skuteczny system cyberbezpieczeństwa" - dodała.

Streżyńska zaznaczyła, że polscy eksperci "potrafią reagować, jak już coś się wydarzy". "Natomiast jeszcze nie dostatecznie potrafimy wykrywać wcześniej zagrożenia. Tę zdolność chcielibyśmy zbudować i na to są potrzebne pieniądze" - podkreśliła.

Resort planuje także uruchomić wieloletnie programy badawczo-rozwojowe dotyczące informatyzacji i cyberbezpieczeństwa.

Zapowiedziała także, że powstanie portal, który będzie integrował cyfrowe usługi publiczne. Jak wskazała, do tej pory systemy informatyczne były tworzone bardziej z myślą o państwie, niż o obywatelu.

d4hvaqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hvaqf