Trwa ładowanie...
d38swyz

MCI Capital TFI uruchamia fundusz Gandalf Aktywnej Alokacji SFIO

20.5.Warszawa (PAP) - MCI Capital TFI oraz małżeństwo Robert i
Dorota Nejmanowie uruchamiają fundusz Gandalf Aktywnej Alokacji
SFIO. Pod koniec kwietnia KNF wydała zezwolenie na...

d38swyz
d38swyz

20.5.Warszawa (PAP) - MCI Capital TFI oraz małżeństwo Robert i Dorota Nejmanowie uruchamiają fundusz Gandalf Aktywnej Alokacji SFIO. Pod koniec kwietnia KNF wydała zezwolenie na uruchomienie funduszu, a zapisy rozpoczną się 22 maja. Gandalf Aktywnej Alokacji SFIO będzie pierwszym otwartym funduszem w strukturze MCI Capital TFI.

"Chcieliśmy, by powstał fundusz, w który moglibyśmy sami zainwestować swoje oszczędności, niezależnie od sytuacji na rynkach i nie kierując się tym czy jest to czas hossy czy też bessy" - powiedział na środowej konferencji prasowej Robert Nejman, zarządzający funduszem.

"Większość inwestorów chce, żeby to zarządzający funduszem wziął na siebie wysiłek wyszukiwania inwestycji, które w danym okresie rokują najlepsze stopy zwrotu, a także, a może przede wszystkim, cały czas pilnował ryzyka i czuwał nad tym, aby w razie rozwoju sytuacji innego niż oczekiwany, nie ponosić dużych strat" - dodał.

Nejman poinformował, że fundusz będzie nastawiony na wykorzystywanie pojawiających się okresowo wyraźnych trendów zarówno wzrostowych, jak i spadkowych, na różnych rynkach. W razie braku wyraźnego trendu aktywa funduszu mają być inwestowane w instrumenty bezpieczne.

d38swyz

Fundusz będzie inwestował w papiery wartościowe w Polsce i za granicą, instrumenty pochodne, instrumenty rynku pieniężnego i depozyty bankowe oraz jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne innych funduszy. Fundusz będzie wykorzystywał krótką sprzedaż oraz zajmował zarówno długie, jak i krótkie pozycje na instrumentach pochodnych. Polityka inwestycyjna pozwala na lokowanie w każdą kategorię od 0 do 100 proc. aktywów.

Przedstawiciele funduszu podkreślają, że nie będzie on inwestował na rynku nieruchomości lub private equity.

Zapisy rozpoczną się 22 maja i zakończą po zebraniu 4 mln zł, czyli w ocenie przedstawicieli funduszu dość szybko, gdyż mają już praktycznie zapewnioną taką kwotę.

Zarządzający nie zdradził od jakich aktywów rozpocznie budowę portfela.

d38swyz

"Nie wiemy jaka będzie sytuacja w momencie gdy zaczniemy budować portfel. Wydaje się, że długoterminowo warto rozważyć krótką pozycję na instrumentach pochodnych na amerykańskie obligacje" - powiedział.

"Długoterminowo złoto wydaje się również dobrą inwestycją" - dodał.

Opłata stała za zarządzanie Gandalf Aktywnej Alokacji SFIO będzie na poziomie 2,5 proc. w skali roku. Opłata zmienna wyniesie 20 proc. zysku na zasadzie "high-water mark", czyli w przypadku, gdyby fundusz poniósł stratę, to opłata będzie naliczana dopiero po jej odrobieniu. Pierwsza wpłata do funduszu nie może być mniejsza niż 40 tys. euro.

Przedstawiciele funduszu nie chcieli mówić o tempie pozyskiwania aktywów.

"Cel minimum to zebranie aktywów, które pozwolą przekroczyć break- even point, czyli sądzę, że około 25-30 mln zł" - powiedział Nejman.

Poza Robertem Nejmanem w zespole zarządzającym Gandalf Aktywnej Alokacji SFIO są Dorota Nejman i Dariusz Kowalski.(PAP)

gsu/ jtt/

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz