Trwa ładowanie...
d1sdfkv
d1sdfkv

ME: we wrześniu wzrosła sprzedaż węgla do prawie wszystkich grup odbiorców

We wrześniu br. wszystkie kategorie krajowych odbiorców węgla, za wyjątkiem koksowni, zwiększyły zakupy tego surowca w odniesieniu do poprzedniego miesiąca - poinformował w piątek PAP resort energii, tłumacząc rekordową w tym roku miesięczną sprzedaż węgla we wrześniu.
Share
d1sdfkv

Ministerstwo potwierdziło jednocześnie, że wśród nabywców węgla jest także Agencja Rezerw Materiałowych (ARM).

W piątek katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), monitorujący sytuację w sektorze węglowym, opublikował dane, zgodnie z którymi we wrześniu br. sprzedaż węgla z polskich kopalń, która w poprzednich miesiącach tego roku wahała się między 5,3 a 6,5 mln ton, przekroczyła 8,4 mln ton. Stan zapasów węgla w odniesieniu do sierpnia zmniejszył się o ok. 2,3 mln ton (z 5,7 do 3,4 mln ton) i jest najniższy od kilku lat.

"Przyczyną zmiany stanu zapasów była wysoka sprzedaż, która we wrześniu wyniosła 8,4 mln ton i była o 2,8 mln ton większa od sprzedaży sierpniowej. Wzrost sprzedaży dotyczył węgla energetycznego. Generalnie we wrześniu br. wszystkie kategorie odbiorców krajowych, za wyjątkiem koksowni, zwiększyły zakupy w odniesieniu do poprzedniego miesiąca" - poinformował PAP naczelnik wydziału prasowego w Ministerstwie Energii Mariusz Kozłowski.

d1sdfkv

"Zwiększenie sprzedaży odnotowano tak w przypadku energetyki zawodowej i przemysłowej, ciepłowni, jak i innych odbiorców krajowych. Do tej ostatniej grupy odbiorców należą tacy odbiorcy jak m.in. indywidualne gospodarstwa domowe, autoryzowani sprzedawcy węgla, zakłady wzbogacania i uśredniania węgla kamiennego, ogrodnictwo, odbiorcy przemysłowi, Agencja Rezerw Materiałowych, drobny przemysł, niezależni pośrednicy w handlu węglem, jak też jednostki administracji państwowej, szkolnictwo, lecznictwo i gospodarstwa rolnicze" - podał resort energii.

W ocenie ministerstwa, impulsem dla zwiększenia zakupów węgla jest "z jednej strony nadchodząca zima, z drugiej zaś coraz wyższe ceny węgla energetycznego na rynkach europejskich".

Według danych ARP, we wrześniu br. krajowe wydobycie węgla zbliżyło się do 6,2 mln ton (wobec niespełna 6,1 mln ton w tym samym czasie przed rokiem), a sprzedaż przekroczyła 8,4 mln ton (wobec prawie 6,4 mln ton we wrześniu 2015 r.). Od stycznia do sierpnia br. miesięczna wielkość sprzedaży wahała się od 5,3 mln ton (w czerwcu) do ponad 6,5 mln ton (w kwietniu).

"Opublikowane wielkości są sumą danych przekazanych nam przez producentów węgla" - powiedział PAP dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza, wskazując, iż wzrost sprzedaży węgla oraz zmniejszenie zwałów najlepiej mogą wytłumaczyć same spółki węglowe.

d1sdfkv

Dyrektor nie odniósł się do informacji, że wzrost sprzedaży i zmniejszenie zwałów mogłyby wiązać się z kolejnym dużym zakupem węgla przez Agencję Rezerw Materiałowych. O takie m.in. zakupy pytali parlamentarzyści podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia parlamentarnego zespołu górnictwa i energii, a także posłowie przy okazji zapytań poselskich w Sejmie. Przedstawiciele resortu energii nie udzielali jednak informacji w tej sprawie, tłumacząc, że tego typu informacje są objęte klauzulą tajności. Kilka miesięcy wcześniej o zaangażowaniu ARM w górnictwie mówiono podczas zamkniętego posiedzenia komisji sejmowej. W przesłanej w piątek PAP informacji resort energii wymienił ARM w grupie nabywców węgla.

Z pytaniami o sprzedaż węgla we wrześniu w poszczególnych spółkach, a także z prośbą o komentarz do skokowego wzrostu sprzedaży i zmniejszenia zwałów węgla, PAP zwróciła się w piątek do największych spółek węglowych: Polskiej Grupy Górniczej, Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Do czasu nadania tej depeszy odpowiedzi udzielił rzecznik KHW Wojciech Jaros, który poinformował, że "sprzedaż węgla z KHW utrzymuje się w wielkościach planowanych, z lekkim odchyłem na plus". We wrześniu holding sprzedał ok. 1,5 mln ton węgla, natomiast stan zwałów w tej spółce zmniejszył się w tym miesiącu o ok. 0,6 mln ton. "Nastąpiło to w wyniku sprzedaży węgla ze zwałów, wydawania depozytów i wykupu węgla z umów przechowania" - wyjaśnił rzecznik.

Według ujawnionych przed tygodniem danych ARP, po ośmiu miesiącach tego roku średnia cena węgla z polskich kopalń wyniosła 231 zł za tonę; w przypadku węgla energetycznego było to 213 zł za tonę, a węgla koksowego 310 zł za tonę. Gdyby sprzedane dodatkowo we wrześniu ok. 2 mln ton węgla energetycznego znalazło odbiorcę po średniej cenie z ośmiu miesięcy br., oznaczałoby to przychód rzędu 426 mln zł. Gdyby przyjąć cenę węgla energetycznego z sierpnia br. (219 zł), byłoby to ok. 438 mln zł. Przyjmując takie ceny, ok. 2,3 mln ton węgla, który we wrześniu ubył ze zwałów, byłoby warte ponad pół miliarda złotych.

d1sdfkv

Według danych ARP, uwzględniając wydobycie i sprzedaż osiągnięte we wrześniu br., ogółem po dziewięciu miesiącach roku kopalnie sprzedały o ok. 2 mln ton więcej węgla niż wydobyły w tym okresie - wyższa sprzedaż została osiągnięta dzięki wielkościom sprzedanym we wrześniu. Według danych ARP, od początku roku do końca września wyprodukowano ok. 52 mln ton węgla (wobec ok. 52,2 mln ton w tym samym okresie przed rokiem), a sprzedano ok. 54 mln ton (wobec ok. 52,2 mln ton rok wcześniej).

W końcu września ilość węgla na przykopalnianych zwałach przekraczała 3,4 mln ton, wobec ponad 5,7 mln ton w końcu sierpnia. Na początku tego roku było to ponad 5,8 mln ton. Część tego węgla na zwałach to surowiec, za który odbiorcy dokonali przedpłat, lub węgiel będący przedmiotem zastawów. W sierpniu 2014 r., gdy wielkość zwałów osiągnęła szczytowy poziom, na nabywców czekało ponad 9,5 mln ton wydobytego węgla.

d1sdfkv

Podziel się opinią

Share
d1sdfkv
d1sdfkv