Trwa ładowanie...
d1s0dyo

MEN: darmowe podręczniki - projekt zmian trafia do konsultacji społ. (komunikat)

...

d1s0dyo
d1s0dyo

19.02. Warszawa - MEN informuje:

- Po wprowadzeniu przygotowanych przez nas zmian podręczniki - z punktu widzenia rodziców będą darmowe - powiedziała w trakcie konferencji prasowej minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. - Dzisiaj projekt trafia do konsultacji społecznych. Zmiany zaczynamy w 2014 r. Do trwałej zmiany dojdziemy w 2017 r - dodała.

Już we wrześniu tego roku uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma bezpłatny podręcznik do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Szkoła otrzyma natomiast dotację celową ma zakup dla niego materiałów ćwiczeniowych oraz podręcznika do nauki języka polskiego.

- W kolejnych latach z dotacji finansowane będę podręczniki i ćwiczenia dla uczniów starszych klas. Dzięki zmianom przygotowanym w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wszystkie podręczniki mają być wieloletnie. Zmieni się tryb ich wyboru - tłumaczy Joanna Kluzik-Rostkowska. - Każdy podręcznik będzie można kupić pojedynczo, a wydawców obejmie zakaz oferowania szkołom i nauczycielom korzyści w zamian za dokonanie wyboru danego podręcznika - dodaje minister edukacji narodowej.

d1s0dyo

Przypomnijmy, koszt zakupu podręczników to dla wielu rodzin znaczne obciążenie. Dowodzą tego choćby wyniki raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Warunki życia rodzin w Polsce". Brak możliwości zakupienia dla dzieci niezbędnych podręczników szkolnych deklarowało w nim prawie 14% gospodarstw rodzinnych z 3 dzieci i więcej. Według badań CBOS przeprowadzonych na początku roku szkolnego 2013/2014 rodzice na wydatki związane z wyprawką dziecka przeznaczyli średnio 1199 zł. Przeciętne wydatki na jedno dziecko wyniosły 826 zł. To pokazuje, że tego rodzaju wydatki są zbliżone do miesięcznych wynagrodzeń netto tych osób. Proponowane przez nas zmiany mają na celu odciążenie rodzinnych budżetów.

Przygotowany w MEN projekt nowelizacji ustawy o zmianie systemu oświaty oraz ustawy o systemie oświatowej zakłada docelowo dostarczenie podręcznika dla klas I-III szkół podstawowych do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej oraz sfinansowanie z dotacji celowej wyposażenia uczniów klas I-III szkół podstawowych w materiały ćwiczeniowe oraz podręcznika do nauczania języka obcego nowożytnego, a dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów w podręczniki, materiały edukacyjne inne niż podręcznik oraz materiały ćwiczeniowe.

Dotacja będzie udzielana do następujących kwot na ucznia szkoły prowadzonej lub dotowanej przez jednostkę samorządu terytorialnego: 1. klas I-III szkół podstawowych w podręcznik do nauczania języka obcego nowożytnego - do wysokości 25 zł oraz materiały ćwiczeniowe do wysokości 50 zł; 2. klas IV-VI szkół podstawowych w podręczniki albo materiały edukacyjne inne niż podręcznik - do wysokości 140 zł (podręczniki dla średnio 8 przedmiotów) oraz materiały ćwiczeniowe do wysokości 25 zł; 3. gimnazjów w podręczniki albo materiały edukacyjne inne niż podręcznik - do wysokości 250 zł (podręczniki dla średnio 13 przedmiotów) oraz materiały ćwiczeniowe do wysokości 25 zł.

- Dotacja na podręczniki lub materiały edukacyjne inne niż podręczniki będzie udzielana pod warunkiem, że komplet podręczników lub tych materiałów będzie zapewniał możliwość używania ich przez uczniów tej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne - powiedziała minister edukacji narodowej.

d1s0dyo

Oznacza to, że kolejna dotacja celowa dla uczniów danej klasy będzie udzielana po trzech latach szkolnych, chyba że zaistnieje konieczność zapewnienia danego kompletu podręczników lub materiałów edukacyjnych innych niż podręcznik dla większej liczby dzieci niż w poprzednim roku szkolnym. W przypadku dotacji udzielanej na zakup materiałów ćwiczeniowych - będzie ona udzielana docelowo każdego roku dla każdej klasy.

Od roku szkolnego 2014/2015 podręczniki do klasy I szkoły podstawowej muszą być przygotowane w sposób umożliwiający korzystanie z nich przez kolejne roczniki uczniów (podręczniki będą wieloletnie). W kolejnych latach podręczniki finansowane z dotacji celowej również będą musiały być wieloletnie.

Decyzję o wyborze podręczników (dla kl. IV szkoły podstawowej, klas I gimnazjów oraz klas I szkół ponadgimnazjalnych) będzie podejmował zespół nauczycieli, a nie jak dotychczas nauczyciel indywidualnie. Wybrany zestaw podręczników (na co najmniej 3 lata szkolne) opiniować będzie Rada Rodziców. Dyrektor szkoły poda do publicznej wiadomości obowiązujący zestaw podręczników.

d1s0dyo

W projekcie znajdują się również zmiany dotyczące wydawców. Wśród nich zakaz oferowania nauczycielom i szkołom dodatkowych korzyści za dokonanie wyboru określonych podręczników. Takie działania stanowić będą czyny nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, Dz. U. z 2003 r. N 153, poz. 1503, z późn. zm.

Projekt dostępny pod adresem internetowym http://bip.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2069%3Aprojekt-zmiany-ustawy-o-systemie-owiaty-oraz-ustawy-o-systemie-informacji-owiatowej-&catid=27%3Aprojekty-aktow-prawnych&Itemid=52

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d1s0dyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0dyo