MEN ws. artykułów w "Dzienniku Gazecie Prawnej" (komunikat)
...
01.07.2010 16:21
01.07. Warszawa - Departament Komunikacji Społecznej MEN informuje:
W związku z operowaniem nieobiektywnymi tezami i manipulacją informacjami, których dopuścił się pan Artur Grabek w artykułach "Rząd zagania nauczycieli do pracy w wakacje" oraz "Ministerstwo demontuje Kartę Nauczyciela" (Dziennik Gazeta Prawna nr 125 z 30 czerwca 2010 r.), w imieniu Ministerstwa Edukacji Narodowej wyjaśniam:
Pisząc o projekcie rozporządzenia MEN w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, pan Artur Grabek - manipulując posiadanymi informacjami - przedstawił tezę o zamiarze wprowadzenia przez resort edukacji obowiązku pracy nauczycieli w wakacje. Wyjaśniam, że projekt rozporządzenia zawiera przepis, który ma jedynie usystematyzować w prawie oświatowym dotychczasowe praktyki, nie wprowadzając dodatkowych obowiązków dla nauczycieli. Warto dodać, że projekt ten został uzgodniony z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Przepis nie nakłada obowiązku, ma jedynie dać możliwość organizowania - na wniosek rodziców uczniów klas I-III - zajęć dla dzieci w okresie wakacji lub ferii zimowych. Warto podkreślić, że takie zajęcia w ramach akcji Zima w mieście lub Lato w mieście od wielu lat są organizowane przez szkoły.
Przygotowując swój tekst pan Artur Grabek przesłał wczoraj (29 czerwca) do MEN pytania dotyczące ewentualnych dodatkowych środków finansowych dla samorządów na organizowanie przez szkoły zajęć dla dzieci w okresie wakacji i ferii zimowych. Otrzymał na nie odpowiedź następującej treści: "Zajęcia, o których mowa w rozporządzeniu, od wielu lat są organizowane przez szkoły w ramach akcji Zima w mieście i Lato w mieście. Jednak zwracano nam uwagę na to, że nie zostało to usankcjonowane w przepisach prawa oświatowego. Przepis ten nie ma na celu zwiększania wydatków samorządów, a jedynie usankcjonowanie dotychczasowej praktyki".
Dziennikarz, łamiąc zasady etyki dziennikarskiej, nie wykorzystał jednak w swoim artykule tej odpowiedzi, przez co tekst stał się nierzetelny. Trudno zatem oprzeć się wrażeniu, że artykuł pana Artura Grabka wpisuje się swoim nieobiektywnym charakterem w końcówkę kampanii wyborczej, zaś autor po raz kolejny pokazuje, że jego styl uprawiania dziennikarstwa nie pasuje do dziennika, który chce być uważany za obiektywną gazetę opiniotwórczą.
Grzegorz Żurawski rzecznik prasowy ministra edukacji narodowej.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/