Menedżerowie chcą, by Sarkozy przeciwstawił się więzieniu szefów przez pracowników
Menedżerowie przedsiębiorstw we Francji,
zaniepokojeni coraz częstszymi przypadkami więzienia szefów przez
zdesperowanych pracowników, poprosili w piątek o pomoc prezydenta
Nicolasa Sarkozy'ego.
Szef konfederacji małych i średnich przedsiębiorstw (CGPME) Jean-Francois Roubaud wezwał Sarkozy'ego, by "natychmiast" przeciwstawił się takim praktykom, które są "poza prawem".
Biuro Sarkozy'ego nie komentowało przypadków więzienia szefów firm, które w przeszłości zdarzały się od czasu do czasu, ale ostatnio - w obliczu kryzysu i planowanych zwolnień - stały się we Francji prawdziwą plagą. Wiadomo jednak, że Pałac Elizejski jest zaniepokojony możliwością pogorszenia wizerunku Francji w oczach zagranicznych inwestorów.
Dopóki jednak nie zostaną podjęte żadne konkretne działania, przede wszystkim na drodze prawnej, szef CGPME ma dla menedżerów radę: "nie dać się uwięzić" lub "przynajmniej nie rozpoczynać negocjacji z pistoletem przystawionym do głowy".
Zaledwie w czwartek przez pięć godzin w siedzibie na południe od Paryża uwięzieni byli trzej szefowie producenta części samochodowych, firmy Faurecia, którą objęto zwolnieniami.
Tymczasem sekretarz generalny największej francuskiej centrali związkowej CGT Bernard Thibault oświadczył, że praktyki przetrzymywania szefów w celu wymuszenia na nich ustępstw "są działaniami związkowymi". "Rozumiem je i będę ich bronił, dopóki nie dojdzie na ataku fizycznego" na szefów-zakładników - podkreślił.
Odpowiedzialność za coraz częstsze przypadki więzienia menedżerów Thibault przypisał politykom, ponieważ "nie wzięli pod uwagę skali niezadowolenia społecznego".
Epidemia brania szefów jako zakładników doczekała się już w mediach nazwy "bossnapping". Zjawisko wywołało we Francji debatę publiczną. Opublikowany w tym tygodniu sondaż wykazał, że 45 proc. Francuzów uważa takie "metody negocjacji" za dopuszczalne. Tylko 7 proc. badanych potępia "bossnapping".
W ostatnich tygodniach wzrasta liczba menedżerów więzionych przez pracowników w obliczu fali zwolnień.
W nocy z wtorku na środę ofiarami "bossnappingu" padli dyrektorzy we francuskim oddziale brytyjskiej firmy Scapa, produkującej taśmy samoprzylepne.
W marcu podobne nieprzyjemności ze strony sfrustrowanych pracowników spotkały szefów francuskich filii Sony, 3M i Caterpillar. (PAP)