Trwa ładowanie...

Merkel chce kar dla zadłużonych państw strefy euro

W wywiadzie dla najnowszego wydania gazety "Bild am Sonntag" kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że niezbędne jest zaostrzenie regulacji dla państw strefy euro, w tym wprowadzenie surowych kar za łamanie kryteriów Paktu Stabilności i Wzrostu.

Merkel chce kar dla zadłużonych państw strefy euroŹródło: AFP
d3aifbg
d3aifbg

"W przyszłości musi być możliwe, by w ostateczności pozbawiać - przynajmniej przejściowo - prawa głosu państwo, które nie dotrzymuje swych zobowiązań. Niemcy uważają to za nieodzowne" - powiedziała Merkel w rozmowie, której fragmenty opublikowały niemieckie media.

Jak dodała, UE powinna szybko rozpocząć rozmowy na temat konsekwencji kryzysu zadłużenia w Grecji. Z inicjatywy Niemiec jeszcze w maju powołana ma zostać unijna grupa robocza na szczeblu ministrów finansów, która zajmie się koniecznymi zmianami traktatów. "Należą do tego z pewnością zmiany dotyczące sankcji za naruszenie reguł stabilności strefy euro" - powiedziała kanclerz.

"Aby euro także w przyszłości pozostało silna i stabilną walutą musimy wyciągnąć naukę z obecnego kryzysu" - dodała.

Merkel oświadczyła też, że będzie bardzo zadowolona, jeśli niemieckie banki i towarzystwa ubezpieczeniowe będą współfinansować pakiet pomocowy dla Grecji.

d3aifbg

Według nieoficjalnych informacji agencyjnych prezes Deutsche Bank Josef Ackermann koordynuje uzgodnienia pomiędzy podmiotami sektora prywatnego w Niemczech w sprawie ich udziału we wsparciu dla zadłużonej Grecji. Konsorcjum to miało już zaproponować przeznaczenie na ten cel 1-2 mld euro.

W niedzielę może zapaść decyzja państw strefy euro w sprawie uruchomienia pomocy finansowej dla Aten. W tym roku wsparcie to ma wynieść 30 mld euro od strefy euro, uzupełnione 15 mld z MFW. Na Niemcy przypadnie 8,4 mld euro. Zaangażowanie sektora prywatnego w finansowanie pakietu może ułatwić jego przeforsowanie w parlamencie niemieckim oraz złagodzić krytykę ze strony opinii publicznej.

d3aifbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aifbg