Trwa ładowanie...

Mężczyzna wymyślał ckliwe historie, a ludzie sięgali po portfele. Oszust wyłudził 15 tys. zł

15 tys. zł wyłudził młody mężczyzna, który w internecie organizował fałszywe akcje charytatywne. Proceder trwał dwa miesiące. W tym czasie oszusta wsparło 300 osób.

Mężczyzna wymyślał ckliwe historie, a ludzie sięgali po portfele. Oszust wyłudził 15 tys. złŹródło: Policja
d2hfs71
d2hfs71

- Mężczyzna wymyślając wzruszające historie, które przedstawiały jego rzekome dramaty rodzinne, prosił o pilną pomoc. Np. tworzył wersje o samotnym i schorowanym ojcu opiekującym się dwójką dzieci, który został pozbawiony środków do życia z uwagi na panującą pandemię. Internauci poruszeni nieszczęściem jakie go dotknęło wpłacali gotówkę, aby wspomóc „chorego” mężczyznę i jego rodzinę – zrelacjonował w rozmowie z krakowską "Gazetą Wyborczą" Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Wprawdzie 24-letni mężczyzna pochodzi z województwa lubelskiego, ale oszustwo rozpracowali policjanci z Wydziału do spraw walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty oszustwa. Prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Wschód zastosował wobec podejrzanego dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakazał mu opuszczania kraju.

Obejrzyj: Koronawirus wymusza zmiany. Bukowski: proponuję system jak w Danii

Małopolska policja przypomina, że najlepiej jest wspierać konkretne fundacje i stowarzyszenia, które dają rękojmię tego, że pieniądze rzeczywiście zbierane są na określony w opisie zbiórki cel. Wspieranie apeli zamieszczanych na portalach zrzutkowych obarczone jest ryzykiem, bo nie mamy pewności, że osoba prosząca jest z nami szczera. Są wprawdzie serwisy, które przed uruchomieniem zbiórki wymagają przedłożenia dokumentów, ale nie jest to zasadą. Ryzykujemy więc, że chcąc zrobić coś dobrego, wspomożemy oszustów. O takich podejrzanych akcjach piszemy więcej tu.

Nie od dziś wiadomo, że nie wszystko, o czym czytamy w internecie, jest prawdą. Musimy o tej zasadzie pamiętać za każdym razem, gdy lektura opowieści o czyjejś chorobie czy nieszczęściu łapie nas za serce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71