Trwa ładowanie...
d17k7f5

MF będzie współpracować z Chinami ws. walki z praniem pieniędzy

Ministerstwo Finansów będzie współpracować z Chinami w zwalczaniu prania brudnych pieniędzy i terroryzmu - wynika z czwartkowego komunikatu resortu finansów dotyczącego memorandum o polsko-chińskim porozumieniu w tej sprawie.

Share
d17k7f5

"Generalny Inspektor Informacji Finansowej Agnieszka Królikowska, po długotrwałym procesie negocjacyjnym, podpisała (...) ze swoim odpowiednikiem z Chińskiej Republiki Ludowej (Chińskie Centrum Monitorowania i Analizy Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy) memorandum o porozumieniu, dotyczące współpracy w wymianie informacji finansowych związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu" - napisano.

"Porozumienie umożliwi szybką wymianę informacji niezbędnych w sprawach zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, w tym również wymianę spontaniczną - z inicjatywy każdej ze stron" - wyjaśniło MF.

Porozumienie z Chińskim Centrum Monitorowania i Analizy Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy jest dziewiątą umową w dziedzinie ścisłej współpracy w zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu podpisaną przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w tym roku. Od chwili utworzenia Polskiej Jednostki Analityki Finansowej zawarto 82 takie porozumienia z zagranicznymi jednostkami.

Według MF istotny wpływ na przyspieszenie negocjacji ze stroną chińską miało bezpośrednie spotkanie i rozmowy przeprowadzone przez Królikowską z wiceprzewodniczącym Banku Ludowego Chin Dongrong Li. Doszło do nich w lutym w 2015 r. w Ministerstwie Finansów.

Zgodnie z komunikatem MF memorandum podpisano 25 czerwca, ale resort poinformował o tym w czwartek.

d17k7f5

Podziel się opinią

Share
d17k7f5
d17k7f5