Trwa ładowanie...
d409aiq
d409aiq

MF chce zmniejszyć linię kredytową z MFW na razie o 1/3 wartości

Warszawa, 26.11.2014 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów chce zmniejszyć na razie o 1/3 wysokość elastycznej linii kredytowej (FCL) Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW), zapowiedział główny ekonomista resortu Ludwik Kotecki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d409aiq

"Planujemy jej zmniejszenie na razie o około jedną trzecią wartości. Wciąż będą to bardzo duże pieniądze do dyspozycji w razie jakiejś nagłej potrzeby. Ostateczna decyzja o wielkości linii będzie podjęta w styczniu" - powiedział Kotecki "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Zmniejszenie limitu umożliwi zmniejszenie kosztów obsługi linii, które wynoszą 114 mln dol. rocznie, o ok. 40%, podkreśla gazeta. Ale to na razie tylko pierwszy etap.

"Będziemy stopniowo, w porozumieniu z MFW, wychodzić z FCL. Spełniła swoją główną rolę jako rodzaj polisy ubezpieczeniowej na okres najgłębszego kryzysu w strefie euro, która na szczęście nie musiała być użyta" - wskazał były wiceminister finansów.

W styczniu 2013 r. Rada Wykonawcza MFW zatwierdziła wniosek polskich władz o przedłużenie elastycznej linii kredytowej (FLC) na kolejne dwa lata (poprzednia linia kończyła się w styczniu 2013 r.) i zwiększyła jej wysokość do ok. 33,8 mld USD z ok. 30,0 mld USD. W 2009 r. MFW udostępnił Polsce linię o wartości 21 mld USD.

(ISBnews)

d409aiq

Podziel się opinią

Share
d409aiq
d409aiq