Trwa ładowanie...

MF: Deficyt sektora finansów publicznych w II kw. to 2,2 proc. PKB

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, według metodologii Unii Europejskiej ESA'95, wyniósł w drugim kwartale 2012 roku 2,2 proc. PKB, czyli 8,4 mld zł, a w I półroczu tego roku 10,2 mld zł - poinformowało w kwartalnym raporcie Ministerstwo Finansów.

MF: Deficyt sektora finansów publicznych w II kw. to 2,2 proc. PKBŹródło: Thinkstockphotos
d20n3ac
d20n3ac

"Sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotował w II kw. 2012 r. deficyt na poziomie 8,4 mld zł, tj. 2,2 proc PKB i był o ponad połowę niższy w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego (o 10,9 mld zł, tj. o 3 pkt. proc. w relacji do PKB). Nadwyżka wyniku pierwotnego wyniosła 3,4 mld zł, tj. 0,9 proc PKB." - napisano.

Rząd planuje obniżenie deficytu sektora finansów publicznych w tym roku do poziomu 3 proc. PKB.

MF podało, że w II kwartale 2012 r. udział wydatków ogółem sektora wyniósł 40,7 proc. PKB i spadł o 2,0 pkt. proc r/r.

"Nominalny wzrost wydatków w II kw. 2012 r. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego wyniósł jedynie 0,1 proc. r/r (w ujęciu realnym spadek o 3,7 proc. r/r). Na tak nieznaczny wzrost wydatków sektora złożyły się przede wszystkim spadki (w ujęciu nominalnym) następujących kategorii: - spadek kosztów obsługi długu ( o 3,0 proc. r/r), spadek transferów bieżących ( o 16,5 proc. r/r) oraz spadek inwestycji publicznych ( o 2,6 proc. r/r)" - napisano w raporcie.

d20n3ac

"Warto podkreślić, iż był to pierwszy spadek inwestycji publicznych poczynając od 2005 r. Szacuje się, że na wyhamowywanie inwestycji sektora główny wpływ miały jednostki samorządu terytorialnego, które ograniczają inwestycje realizowane ze środków własnych" - dodano.

Według danych MF w II kwartale samorządy ograniczyły wydatki inwestycyjne w ujęciu kasowym o 9,4 proc. r/r.

"Wydatki socjalne wzrosły o ok. 2,3 proc. r/r, czyli znacząco poniżej dynamiki funduszu emerytur i rent w omawianym okresie (wzrost o ok. 4,7 proc. r/r)" - napisano.

d20n3ac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20n3ac