MF: finansowanie potrzeb pożyczkowych na 2014 r. niemal zakończone

Rynkowe finansowanie potrzeb pożyczkowych 2014 roku jest niemal zakończone - poinformowała PAP wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska. Poinformowała, że niedługo powinny zostać zakończone prace nad ustawami o listach zastawnych i obligacjach.

18.06.2014 10:50

Podedworna-Tarnowska od poniedziałku nadzoruje w resorcie finansów zarządzanie długiem publicznym oraz rozwój rynku finansowego. Zastąpiła Wojciecha Kowalczyka, który objął stanowisko wiceministra skarbu.

"Finansowanie rynkowe tegorocznych potrzeb pożyczkowych jest bliskie zakończenia. Dzisiaj mamy jeszcze przetarg zamiany, a w wakacje planujemy przeprowadzenie tylko jednego przetargu w lipcu, umożliwiającego inwestorom zrolowanie części zapadających w tym miesiącu obligacji" - powiedziała wiceminister w wywiadzie dla PAP.

"Po wakacjach planujemy kolejne ciągnięcia kredytów w międzynarodowych instytucjach finansowych, co formalnie zakończy finasowanie tegorocznych potrzeb" - dodała.

Resort ma obecnie sfinansowane 90 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

Wcześniej przedstawiciele MF informowali, że w sierpniu nie są planowane przetargi SPW. Od września resort może organizować jedną aukcję zamiany miesięcznie, jako prefinansowanie potrzeb pożyczkowych na 2015 rok, standardowe przetargi będą zależały od sytuacji budżetu. Jeszcze w 2014 roku prefinansowane może być 20-30 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.

Wiceminister finansów nie zakłada również większych zmian w strategii zarządzania długiem. "Będę kontynuowała prace mojego poprzednika i realizację strategii zarządzania długiem publicznym" - powiedziała.

Podedworna-Tarnowska poinformowała ponadto, że będzie kontynuowała prace nad upłynnieniem rynku nieskarbowych papierów dłużnych. Dodała, że ustawa o obligacjach, która będzie jednym z narzędzi do "rozkręcenia" tego rynku, będzie wkrótce skierowana na Komitet Rady Ministrów.

"Będą kontynuowane prace nad upłynnieniem i rozruszaniem rynku nieskarbowych papierów dłużnych, funkcjonować będzie reaktywowana Rada Rozwoju Rynku Finansowego" - powiedziała. "Niedługo powinny zostać zakończone prace nad ustawami o listach zastawnych i obligacjach. Ta ostatnia wkrótce będzie skierowana na Komitet Rady Ministrów" - dodała. Rada Rozwoju Rynku Finansowego została reaktywowana w listopadzie 2013 roku.

Wiceminister oceniła, że resort finansów ma obecnie do podjęcia szereg działań związanych z implementacją unijnego prawa dotyczącego rynków finansowych.

"Przede mną również szereg wyzwań związanych z regulacjami europejskimi w obszarze usług płatniczych, rynku kapitałowego i strukturą rynku finansowego. Zarówno w tych pracach, jak i w ramach transpozycji istniejących dyrektyw będę w możliwie największym stopniu działać zgodnie z interesami uczestników rynku polskiego" - zapowiedziała Podedworna-Tarnowska.

"Transpozycja prawa unijnego w wielu miejscach wiąże się z głębokimi zmianami w prawie polskim (jak dyrektywa CRD i dyrektywa w sprawie uporządkowanej likwidacji), co oznacza szereg wyzwań regulacyjnych. Liczę, że uczestnicy rynku finansowego wspomogą mnie w tych pracach" - dodała.

Bartek Godusławski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)