Trwa ładowanie...

MF: klient stacji benzynowej nie odpowie za zaległości podatkowe sprzedawcy

W projekcie zmian w Ordynacji podatkowej i ustawy o VAT doprecyzowano, że kupujący paliwo na stacji nie poniesie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe sprzedawcy - zapewnił w poniedziałek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

MF: klient stacji benzynowej nie odpowie za zaległości podatkowe sprzedawcyŹródło: Wirtualna Polska, fot: Łukasz Szełemej
dx6e7uq
dx6e7uq

Odpowiedzialność solidarną przewiduje ujawniony na początku marca 2013 r. przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej.

Ma on ograniczyć wyłudzenia VAT w handlu prętami stalowymi. Tzw. odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe w VAT obejmie handel tzw. towarami wrażliwymi (paliwami, stalą czy złotem). MF zapewniło, że doprecyzuje swoje intencje i wskaże w przepisach, że zakres "odpowiedzialności solidarnej" będzie dotyczył przede wszystkim podmiotów zajmujących się profesjonalnym obrotem tymi towarami, które kupują je w celu dalszej odsprzedaży.

- Do głównych zmian w projekcie ustawy należy doprecyzowanie, że projektowane rozwiązania dotyczą co do zasady podmiotów profesjonalnie dokonujących obrotu towarami wrażliwymi (paliwa, stal, złoto - PAP). Konsekwencją jest wprowadzenie w projekcie, określonego w kwocie 100 tys. zł, limitu wartości nabywanych w określonym miesiącu towarów wrażliwych od jednego dostawcy - poinformował w poniedziałek Grabowski.

Wyjaśnił, że dopiero przekroczenie tego limitu będzie umożliwiało zastosowania odpowiedzialności solidarnej wobec nabywcy. Ponadto projekt zakłada, że odpowiedzialność solidarna będzie możliwa w przypadku powstania zaległości podatkowej powstałej w wyniku oszustw dostawcy.

dx6e7uq

- Z zakresu stosowania odpowiedzialności solidarnej wyłączono podatników dokonujących nabycia paliw wyłącznie na stacjach paliw lub stacjach gazu płynnego do standardowych zbiorników używanych przez nich pojazdów, do napędu tych pojazdów. Wskazano również, że odpowiedzialność podatkowa nie ma zastosowania w sytuacji, gdy niska cena wynika ze zwykłej praktyki biznesowej, w szczególności jest uzasadniona przyznanym zwyczajowym rabatem - dodał wiceminister.

Projekt przewiduje, że podatnicy dokonujący dostawy "towarów wrażliwych" będą mogli złożyć kaucję gwarancyjną na rozliczenia podatkowe. - Złożenie takiej kaucji będzie skutkowało zamieszczeniem stosownej informacji w specjalnym, dostępnym w internecie wykazie. Nabycie towarów wrażliwych od podmiotu wymienionego w tym wykazie, z uwzględnieniem określonego w przepisach warunku dotyczącego wysokości złożonej kaucji gwarancyjnej, będzie wyłączało nabywcę z zakresu odpowiedzialności podatkowej - wyjaśnił Grabowski.

Minimalną wysokość kaucji określono na 100 tys. zł, maksymalnie wyniesie 2 mln zł.

dx6e7uq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6e7uq