Trwa ładowanie...
d79cfwq

MF: komentarz min. Koteckiego do rekomendacji KE (komunikat)

...

Share
d79cfwq

29.05. Warszawa - MF informuje:

Komentarz Ludwika Koteckiego - Głównego Ekonomisty Ministerstwa Finansów do dzisiejszych rekomendacji Komisji Europejskiej:

Decyzja KE o wydłużeniu Polsce o dwa lata czasu na redukcje nadmiernego deficytu (2014) jest właściwym i sprzyjającym gospodarce posunięciem z punktu widzenia sytuacji gospodarczej w Europie i w Polsce. Umożliwia to zachowanie równowagi: wzrost gospodarczy vs. dyscyplina fiskalna.

d79cfwq

Rekomendacje KE dają pole dla rozważnego i stopniowego obniżenia deficytu, które nie odbędzie się kosztem wzrostu, kluczowego dla prowadzenia zrównoważonej polityki gospodarczej. Decyzja Komisji Europejskiej cieszy polski rząd. Działanie według rekomendacji pozwoli na kontynuacje konsolidacji fiskalnej (dotychczas jednej z najefektywniejszych w Europie - czwarte miejsce), bez zbyt gwałtowanego obciążania gospodarki i hamowania wzrostu.

Z powodu trwającej recesji w takich krajach jak Francja, Hiszpania czy Włochy, którym również wydłużono terminy, decyzje KE należy postrzegać jako bardzo rozsądny krok.

Pomimo nie osiągniętego w 2012 roku planowanego obniżenia deficytu, KE przyznała Polsce "absolutorium" za tempo i strukturę konsolidacji fiskalnej, które oceniła jako prawidłowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

d79cfwq

Podziel się opinią

Share
d79cfwq
d79cfwq