Trwa ładowanie...
d17ma49

MF: koszty obsługi długu w listopadzie i grudniu będą bardzo niskie

W październiku budżet poniósł istotne koszty związane z obsługą długu krajowego, w związku z tym koszty te w listopadzie i grudniu br. będą bardzo niskie - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów w komentarzu ws. deficytu budżetu państwa po październiku.
Share
d17ma49

- Na podstawie wstępnych szacunków deficyt z wykonania budżetu państwa za okres styczeń - październik 2012 roku osiągnie poziom nieco niższy od założonego w rocznym harmonogramie realizacji budżetu państwa za ten okres - poinformowało MF w komunikacie.

Dodano, że na poziom zrealizowanego deficytu, w stosunku do danych za miesiąc wrzesień br., wpływ miały przede wszystkim: przesunięcie z poprzednich miesięcy na październik realizacji wydatków przez niektórych dysponentów (kilka mld zł) oraz poniesienie w październiku istotnych kosztów związanych z obsługą długu krajowego (11 mld zł) - spowoduje to jednak, że koszty obsługi długu w listopadzie i grudniu będą bardzo niskie.

Resort finansów zapewnił, że "zrealizowany poziom deficytu nie stanowi zagrożenia dla realizacji deficytu zaplanowanego w ustawie budżetowej na koniec roku 2012".

d17ma49

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała we wtorek dziennikarzy, że deficyt budżetu po październiku wyniósł ok. 34 mld zł wobec ok. 21,1 mld zł po wrześniu br. Zaznaczyła, że deficyt przewidziany na ten rok w ustawie budżetowej (ok. 35 mld zł) nie jest zagrożony, a poziom deficytu po październiku jest poniżej przewidzianego w harmonogramie ustalonym przez resort finansów. Dodała, że skok deficytu (po wrześniu wyniósł ok. 21,1 mld zł) jest związany z wcześniejszymi przesunięciami niektórych wydatków.

Resort finansów przewiduje w harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa planowanych w 2012 roku, że po październiku deficyt powinien wzrosnąć do 34 mld 683,7 mln zł (99,1 proc. planów), ale w listopadzie ma nastąpić spadek do 32 mld 339 mln zł (92,4 proc.). Zgodnie z ustawą budżetową na 2012 r., rok ma zamknąć się deficytem w wysokości 34 mld 999,5 mln zł.

d17ma49

Podziel się opinią

Share
d17ma49
d17ma49