Trwa ładowanie...
d204bhl
winda

MF: kto mieszka na parterze i nie korzysta z windy - nie płaci podatku

Lokatorzy, którzy mieszkają na parterze i nie korzystają z windy, nie muszą płacić podatku, bo nie uzyskują z tego tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu.
Share
MF: kto mieszka na parterze i nie korzysta z windy - nie płaci podatku
Źródło: newspix.pl, Fot: Katarzyna Naworska
d204bhl

"Lokatorzy, którzy mieszkają na parterze i w związku z tym są zwolnieni z wnoszenia opłat za korzystanie z windy, nie uzyskują nieodpłatnego świadczenia od spółdzielni mieszkaniowej. Tym samym osoby te nie osiągają przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT" - poinformowało ministerstwo.

W komunikacie wyjaśniono, że jeśli statut spółdzielni przewiduje, iż opłaty za korzystanie z windy dotyczą wyłącznie lokali położonych na piętrach, są to postanowienia generalne.

"Wszystkie osoby, które spełniają określone warunki, czyli w tym przypadku zajmują lokale na parterze, mogą korzystać ze zwolnienia z opłaty za korzystanie z windy. Tego rodzaju bonifikata w opłacie czynszu nie jest więc indywidualna i nie powoduje powstania przychodu" - oceniło MF.

d204bhl

Resort zapowiedział, że w najbliższym czasie minister finansów przeanalizuje wskazywane przez media interpretacje indywidualne dotyczące tego problemu. Jeżeli okażą się one nieprawidłowe, zostaną zmienione.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał we wtorek, że zdaniem niektórych izb skarbowych, lokatorzy, którzy mieszkają na najniższych kondygnacjach i nie płacą za blokowe windy uzyskują przychód z nieodpłatnych świadczeń, od którego należy zapłacić podatek.

d204bhl

Podziel się opinią

Share
d204bhl
d204bhl