MF: limit płatności gotówkowych nie będzie dotyczył np. potrąceń, czy barteru

Limit płatności gotówkowych, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. nie będzie dotyczył np. potrąceń, czy barteru - wyjaśnia MF w komunikacie dotyczącym nadchodzących zmian w ustawie o CIT, PIT i ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

14.10.2016 | aktual.: 17.10.2016 17:57

Resort finansów przypomniał, że wchodząca w życie nowelizacja tych ustaw przewiduje przede wszystkim obniżenie - z obecnych 15 tys. euro do 15 tys. zł - limitu wartości transakcji między przedsiębiorcami, w ramach których płatności muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku płatniczego.

"W ustawach podatkowych (o PIT i CIT) wprowadzono regulację, która określa skutki podatkowe po stronie kosztów uzyskania przychodów. Znajdzie ona zastosowanie w przypadku naruszenia obowiązku, który wynika ze znowelizowanego przepisu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej określającego limit wartości transakcji między przedsiębiorcami" - wyjaśnia MF.

Nowe przepisy zakładają, że do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczyć części płatności przekraczającej 15 tys. zł, jeżeli transakcja została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że wprowadzane od 1 stycznia 2017 r. przepisy odwołują się do pojęcia "płatności", wynikającej z transakcji, a zatem obejmują wyłącznie wskazany w nich sposób regulowania zobowiązania, tj. poprzez dokonywanie zapłaty.

"Regulacje te zatem nie znajdą zastosowania do innych form regulowania (wygasania) zobowiązań, które ze swojej istoty nie mają charakteru płatności i nie są związane z rachunkiem płatniczym. W związku z tym formy uregulowania zobowiązań takie jak m.in. kompensata (potrącenie), czy wymiana barterowa nie są objęte omawianymi przepisami. Jakkolwiek dochodzi wówczas do uregulowania (wygaśnięcia) zobowiązania, to jednak strony umowy nie dokonują +płatności+, które mogłyby być objęte zakresem tych regulacji" - tłumaczy MF.

Dodano, że w przypadku płatności, które odbywają się za pomocą instrumentów płatniczych związanych z rachunkami płatniczymi, takimi jak m.in. karty płatnicze, jak również płatności dokonywanych poprzez systemy pośredniczące w płatnościach, takie jak PayPal, PayU itp., będzie spełniony wymóg pośrednictwa rachunku płatniczego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)