Trwa ładowanie...
d29oy0t

MF ma obecnie sfinansowane 88 proc. potrzeb pożyczkowych - Kowalczyk, MF (aktl.)

...
Share
d29oy0t

# dochodzą kolejne cytaty z wiceministra #

20.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów ma obecnie sfinansowane 88 proc. potrzeb pożyczkowych i wobec narastających turbulencji na rynkach może nie przeprowadzać aukcji obligacji w lipcu i sierpniu - powiedział na posiedzeniu komisji sejmowej wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"FED zasygnalizował znaczne przyspieszenie zakończenia skupu aktywów. (...) Miało to wpływ na szeroko rozumiane rynki rozwijające i rozwinięte. Mamy do czynienia w tej chwili z ogromnym zamieszaniem. Globalny rynek próbuje wycenić to nowe ryzyko, które nie było w takim stopniu wycenione. Mamy do czynienia z ogromną zmiennością" - powiedział.

d29oy0t

Prezes Fed Ben Bernanke poinformował w środę wieczorem, że Rezerwa Federalna może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed. Dodatkowo bank nie zmienił wysokości stóp procentowych.

Wywołało to znaczny wzrost rentowności długu i silną przecenę złotego.

"MF i rząd są w bardzo komfortowej sytuacji i były przygotowane na taką zmienność. Na chwilę obecną mamy sfinansowane 88 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Najprawdopodobniej, jeśli chodzi o aukcje obligacji w lipcu i sierpniu, to będą one warunkowe tzn. może ich nie być" - dodał Kowalczyk.

"Nie możemy w tym momencie reagować na czynniki zewnętrzne, bo nie mamy na nie żadnego wpływu. W ten sposób, w jaki reagujemy, to staramy się je przewidzieć i być na nie przygotowani. Ale zasadnicza podstawa to są zdrowe fundamenty polskiej gospodarki" - dodał.(PAP)

jba/ map/ asa/

d29oy0t

Podziel się opinią

Share
d29oy0t
d29oy0t