Trwa ładowanie...
d2t7cbx

MF: podatnicy przekazali organizacjom charytatywnym prawie 400 mln zł

Ponad 397 mln 923 tys. zł przekazali organizacjom pożytku publicznego podatnicy w rozliczeniu za 2008 rok - wynika z przedstawionych w środę szacunków Ministerstwa Finansów.

d2t7cbx
d2t7cbx

Jak podaje resort, jest to kwota rekordowa. W ubiegłym roku było to 271 mln zł, czyli o prawie 127 mln zł mniej.

Zgodnie z danymi z MF, liczba osób przekazujących 1 proc. podatku zwiększyła się w stosunku do ub. roku o ponad 2 mln osób. W tym roku konta organizacji charytatywnych zasiliło 7 mln 324 tys. 953 podatników (w ubiegłym - 5 mln 134 tys. 675 osób).

Według MF, wpływ na rekordowe wyniki mają przede wszystkim zmiany w procedurze przekazywania 1 proc. podatku. Od 2007 r. podatnicy korzystają z uproszczonego mechanizmu - wskazują nazwę organizacji, a środki przekazywane są przez urzędy skarbowe.

Nie bez znaczenia pozostała też zmiana wprowadzona od początku tego roku. Zgodnie z nią podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku także w przypadku korekty zeznania podatkowego. W tym roku podatnicy mogli skorzystać z tej możliwości do końca czerwca.

Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz poinformował, że w środę urzędy skarbowe rozpoczęły przekazywanie wnioskowanych przez podatników kwot na konta organizacji pożytku publicznego.
_ Urzędy skarbowe będą systematycznie przelewać pieniądze na konta OPP. Mają na to czas do końca sierpnia. Pieniądze trafią na konta organizacji sprawnie i szybko _ - zapewnił.

d2t7cbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t7cbx