MF:  Polska wypełnia trzy kryteria konwergencji

Warszawa, 01.04.2016 (ISBnews) - Polska wypełnia trzy kryteria konwergencji: stabilności cen, stóp procentowych oraz kryterium fiskalnego, wynika z informacji Ministerstwa Finansów, opublikowanych w Monitorze Konwergencji z UGW.

01.04.2016 | aktual.: 01.04.2016 11:08

"Bieżące szacunki dotyczące wypełniania przez Polskę kryteriów konwergencji nominalnej wskazują na wypełnienie trzech kryteriów (stabilności cen, stóp procentowych oraz kryterium fiskalnego). Niewypełnione pozostaje kryterium stabilności kursu walutowego (z uwagi na fakt, iż złoty nie został włączony do mechanizmu ERM II)" - czytamy w dokumencie.

Analiza przeprowadzona w niniejszej edycji Monitora opiera się na danych dostępnych do dnia 17 marca 2016 r., zastrzeżono także.

MF podkreśla, że przez cały ubiegły rok Polska wypełniała kryterium stabilności cen, a w okresie od lutego do listopada 2015 r. znajdowała się grupie referencyjnej. W lutym 2016 r. średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło -0,6% i według szacunków Ministerstwa Finansów, było niższe o 1,3 pkt proc. od wartości referencyjnej. "Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw UE o najbardziej stabilnych cenach, wśród których znalazły się Bułgaria, Słowenia oraz Rumunia. Z grupy referencyjnej został wykluczony Cypr, w którym średnie 12-miesięczne tempo wzrostu cen było znacząco niższe od średniej w strefie euro (o 1,8 pkt proc.)" - czytamy dalej.

"Zimowe prognozy Komisji Europejskiej implikują wypełnianie przez Polskę kryterium stabilności cen z dużym marginesem bezpieczeństwa przez cały okres objęty prognozą, tj. do IV kw. 2017 r." - podano w Monitorze.

W dokumencie podkreślono także, że kryterium stóp procentowych było wypełnione zarówno przez cały 2015 r., jak i w lutym 2016 r., kiedy to średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 2,8%, a tym samym ukształtowała się o 1,8 pkt proc. poniżej wartości referencyjnej, która wyniosła 4,6%.

Resort wyjaśnia, że w przypadku fiskalnego kryterium konwergencji, kraj członkowski w momencie dokonywania oceny nie może być objęty decyzją Rady Ecofin stwierdzającą istnienie nadmiernego deficytu w rozumieniu art. 126 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

"Rada Ecofin 19 czerwca 2015 r. przyjęła decyzję, która zakończyła procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Tym samym Polska zredukowała nadmierny deficyt o rok wcześniej niż było to rekomendowane przez Radę. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce w 2014 r. wyniósł 3,3% PKB, a przekroczenie wartości referencyjnej wynoszącej 3% PKB wynikało wyłącznie z poniesionego w tym roku kosztu wdrożenia systemowej reformy emerytalnej z 1999 r. (0,4% PKB). Skorygowana wartość deficytu sektora g.g. w 2014 r. wyniosła zatem 2,9%. Dług sektora osiągnął natomiast 50,1% PKB, znacznie poniżej wartości referencyjnej wynoszącej 60% PKB" - czytamy także.

Ze względu na fakt, że złoty nie uczestniczy w ERM II, Polska nie wypełnia kryterium kursu walutowego.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)