MF utrzymało w marcu oprocentowanie obligacji detal. na poziomie z lutego
Warszawa, 22.02.2017 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w marcu bez zmian w stosunku do lutego br. podał resort.
"Zakup obligacji 4-letnich, 10-letnich i rodzinnych, to pewny zysk, zawsze powyżej inflacji. Poprzez powiązanie oprocentowania z inflacją obligacje te zapewniają rzeczywistą ochronę wartości nabywczej ulokowanych środków. Wobec ostatnich odczytów wskaźnika inflacji oferta tego typu papierów powinna przyciągać coraz większe grono nabywców" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.
Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,1% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,2% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,7% dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 2,8% i 3,2% w pierwszym roku oszczędzania.
Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%, podano także.
Od 23 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany. Od 1 marca br. do 31 marca br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych
Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.
(ISBnews)