Trwa ładowanie...
d45po9f
d45po9f

MF widzi szanse na CPI poniżej 3 proc. rdr w II, cel inflacyjny najwcześniej w III

01.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów widzi szanse, że inflacja zejdzie poniżej 3 proc. w ujęciu rocznym już w lutym, a cel inflacyjny 2,5 proc. może zostać osiągnięty...
Share
d45po9f

01.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów widzi szanse, że inflacja zejdzie poniżej 3 proc. w ujęciu rocznym już w lutym, a cel inflacyjny 2,5 proc. może zostać osiągnięty najwcześniej w marcu - poinformował PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki.

"Na przełomie I i II kwartału powinien zostać osiągnięty cel inflacyjny, w lutym jest szansa, że wskaźnik inflacji zejdzie w ujęciu rdr poniżej 3 proc., jeżeli dotychczas obserwowane tendencje się utrzymają" - powiedział PAP Dudek.

W poniedziałek rano resort finansów opublikował szacunki odnośnie inflacji w styczniu 2010 roku, zdaniem analityków resortu, może ona znaleźć się na poziomie 3,5 proc. rdr (tak jak w grudniu 2009), a w ujęciu mdm należy spodziewać się wzrostu cen o 0,5 proc.

d45po9f

"Szacujemy, że w styczniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,8 proc. mdm, co daje wpływ na wskaźnik ogółem o 0,19 pkt proc., jest to pozytywny wynik, gdyż w ostatnich trzech latach ten wzrost w styczniu był wyższy niż 1 proc. mdm" - poinformował wicedyrektor departamentu MF.

"W cenach paliw również zanotowaliśmy wzrost o 2,7 proc. mdm, to jest częściowo efekt opłaty paliwowej" - dodał.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ gor/

d45po9f

Podziel się opinią

Share
d45po9f
d45po9f