MF ws. deficytu sektora instytucji rządowych samorządowych (komunikat)

...

22.10. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Finansów informuje:

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów przesłanymi do GUS w ramach prac nad notyfikacją fiskalną (październik 2010) deficyt sektora instytucji rządowych samorządowych według ESA'95 w 2010 r. wyniesie 112 250 mln zł (7,9 proc. PKB).

Oznacza to pogorszenie prognozowanego wyniku w stosunku do notyfikacji fiskalnej przesłanej do Eurostatu w marcu 2010 r. o 1 pkt. proc. Pogorszenie prognoz wynikało przede wszystkim, z dużo gorszych niż pierwotnie oczekiwano, wpływów podatkowych, w szczególności z podatków bezpośrednich (CIT i PIT)
. Wpływ pogorszenia koniunktury gospodarczej w 2009 r. na wyniki finansowe przedsiębiorstw i tym samym spadek zysków okazał się większy niż oczekiwano. To z kolei, spowodowało bardziej niekorzystny dla sektora, niż przewidywany przy poprzedniej notyfikacji, efekt rozliczenia w 2010 r. podatku za rok poprzedni, tj. 2009 i tym samym niższe wpływy z ww. podatków w stosunku od prognozowanych na wiosnę.

Na pogorszenie wyniku wpływ miała także stosunkowo niewielka rewizja prognoz dochodów z podatków pośrednich i dochodów niepodatkowych. Prognoza poziomu wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych w porównaniu z notyfikacją przesłaną w marcu nie uległa zasadniczym zmianom mimo, że dokonano nadzwyczajnych wydatków związanych z powodzią, wcześniej nieprzewidywalnych w notyfikacji marcowej. Jeżeli chodzi o dystrybucję tej 1 proc. różnicy pomiędzy podsektory sektora instytucji rządowych i samorządowych to ze względu na fakt, że decydujący wpływ na pogorszenie wyniku sektora miały podatki dochodowe i składki, przebiega ona następująco: podsektor rządowy - wynik gorszy o 0,5 proc. PKB, podsektor samorządowy - wynik gorszy o 0,3 proc. PKB i podsektor ubezpieczeń społecznych - wynik gorszy o 0,3 proc. PKB.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
finansewskaźnikizadłużenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)