Trwa ładowanie...
d2631m1
kontrola
17-12-2009 15:52

MF ws. kontroli automatów o niskich wygranych (komunikat)

...

Share
d2631m1

17.12. Warszawa - Wydział prasowy Ministerstwa Finansów informuje:

Służba Celna we współpracy z Nadzorem Budowlanym, Państwową Inspekcją Sanitarną oraz Państwową Strażą Pożarną w ciągu pierwszych dwóch tygodni grudnia przeprowadziła 4.295 kontroli rynku automatów o niskich wygranych w skali całego kraju.

W ponad 1.700 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Poza kontrolą rodzaju prowadzonej działalności Służba Celna sprawdziła także 371 lokali z automatami, pod kątem zweryfikowania sprawności urządzeń do gry. W 296 obiektach stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości. Zajęto łącznie 466 automatów, szczególnie z uwagi na zaprogramowanie automatów w sposób umożliwiający grę na wyższe stawki niż określone ustawą.

W pierwszym obszarze Służba Celna współpracuje ze służbami podległymi Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, Komendantowi Głównemu Straży Pożarnej. Kontrole rozpoczęły się 1 grudnia i w chwili obecnej są finalizowane. Jednocześnie Służba Celna sprawdza sprawność pracy automatów o niskich wygranych, min. w zakresie stosowania maksymalnej stawki za udział w grze oraz wysokości wygranej. Działania te rozpoczęły się 9 grudnia i prowadzone są nadal z wykorzystaniem uprawnień funkcjonariuszy celnych do przeprowadzania w drodze eksperymentu gry na automacie o niskich wygranych. W ciągu 5 dni sprawdzono 371 lokali, w przypadku 296 stwierdzono nieprawidłowości, zajęto 466 automatów.

d2631m1

Prowadzone przez Służbę Celną działania kontrolne rynku automatów o niskich wygranych, które rozpoczęły się z początkiem grudnia, mają służyć interesom graczy w taki sposób, aby miejsca prowadzenia tej działalności oraz jakość techniczna automatów spełniały wszystkie wymogi określone przepisami prawa. Działania te toczą się dwutorowo: sprawdzane są warunki przeciwpożarowe, sanitarne i budowlane, a odrębnie weryfikowana jest sprawność automatów o niskich wygranych.

W trakcie działań podjętych wspólnie z innymi służbami do 14 grudnia br. Przeprowadzono 4295 kontroli. W 1764 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.

Służba Celna ujawniła nieprawidłowości: w zakresie urządzania gier w jednym punkcie na większej liczbie automatów niż zezwalają przepisy prawa, urządzania gier na automatach niezarejestrowanych, nierzetelnego prowadzenia księgi kontroli eksploatacji automatu, braku plomb jednostki badającej, braku aktualnego poświadczenia rejestracji w miejscu eksploatacji automatów. W przypadku jednego automatu stwierdzono nałożenie 2 grudnia 2009 r. plomby przez Politechnikę Łódzką (Politechnika Łódzka od dnia 26 listopada 2009 r. utraciła uprawnienia jako jednostka badająca zatwierdzona przez Ministerstwo Finansów).

Natomiast Nadzór Budowlany stwierdził: brak książki obiektu budowlanego, przystąpienie do użytkowania budynku bez zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy, stwierdzenie wykonania budynku w sposób istotnie odbiegający od ustaleń określonych w pozwoleniu, użytkowanie lokalu niezgodnie z przeznaczeniem, brak formalnego zakończenia robót.

d2631m1

Z kolei Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła: oferowanie środków spożywczych, w przypadku których upłynął termin przydatności do spożycia, brak czystości i porządku, brak zatwierdzenia do prowadzenia działalności przez inspektora sanitarnego, brak wglądu do aktualnych książeczek zdrowia pracowników i właściciela, nieodpowiedni sposób usuwania odpadów, brak orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy z żywnością właściciela zakładu, brak odzieży ochronnej dla pracowników, brak szkolenia z zakresu higieny żywności właściciela i pracownika.

Państwowa Straż Pożarna ujawniła brak oznakowania: sprzętu gaśniczego, dróg ewakuacyjnych, brak gaśnic, brak badań rezystancji elektrycznej, nieprawidłowości związane z nieprzestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych, brak badań instalacji gazowej, brak instrukcji postępowania na wypadek powstania pożaru, brak instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

Kontrole Służby Celnej będą trwały do czasu, aż Ministerstwo Finansów będzie miało pewność, że spełnione są wszystkie wymogi przepisów prawa określające warunki funkcjonowania rynku automatów o niskich wygranych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2631m1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2631m1
d2631m1