MF ws. posiedzenia Komisji PE ds. Gospodarczych i Monetarnych (komunikat)

...

30.08.2011 | aktual.: 30.08.2011 09:08

30.08. Warszawa - Ministerstwo Finansów informuje:

W dniu 29 sierpnia Minister Finansów, Jacek Rostowski, reprezentując Prezydencję Rady UE, wziął udział w zwołanym w sposób nadzwyczajny posiedzeniu Komisji PE ds. Gospodarczych i Monetarnych (ECON). W sesji pt. "Przywracanie zaufania do rynków - odpowiedzi legislacyjne i instytucjonalne" wzięli także udział Przewodniczący Eurogrupy - Jean-Claude Juncker oraz Komisarz ds. Gospodarczych i Walutowych - Olli Rehn.

Prezydencja wskazała, że w obliczu zaostrzenia kryzysu w strefie euro w ostatnich tygodniach, absolutnie kluczowe jest, by cała UE i jej instytucje - Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska - działały wspólnie. Prezydencja udzieliła silnego poparcia dla działań podjętych w ostatnich tygodniach przez Europejski Bank Centralny w reakcji na kryzys. W opinii Prezydencji, o działaniach tych można wręcz powiedzieć, że uratowały Europę. Były one absolutnie konieczne, a jakiekolwiek wahania w tej sytuacji mogły były doprowadzić do pogorszenia sytuacji.

Minister Rostowski przypomniał także słowa Premiera Donalda Tuska, wyrażone w momencie przejęcia przez Polskę Prezydencji, iż Europie potrzebna jest solidarność, by wyjść z kryzysu. Jest to wielkie wyzwanie, przed którym UE faktycznie stanęła kilka tygodni później. Solidarność wymaga zrozumienia własnego, dobrze pojętego interesu, zarówno przez państwa z nadwyżkami, jak i państwa, które muszą podjąć trudne reformy. Solidarność cechuje się tym, że jak dziś ją wykazujemy, to w niedalekiej przyszłości zwraca się ona z nawiązką.

Z punktu widzenia Prezydencji, dalsza integracja jest ekonomicznie nieodzowna. Powinna ona mieć w jak największym stopniu charakter wspólnotowy. Z punktu widzenia Polski, jako państwa spoza strefy euro, jest to tym ważniejsze. Ma to przełożenie na wagę dokończenia procesu uzgadniania między instytucjami pakietu aktów prawnych w sprawie zarządzania gospodarczego. W przypadku braku znalezienia wspólnego stanowiska, instytucje powinny zdawać sobie sprawę, że państwa znajdą inne rozwiązania, ale zapewne będą one poza metodą wspólnotową. Dlatego Prezydencja, która szczególnie wierzy w metodę wspólnotową, uważa, że jest to prawdziwy test na to, czy używając tej metody będziemy w stanie działać szybko i sprawnie. Co więcej, sprawa ta jest powiązana z widocznym po stronie części analityków obniżaniem prognoz wzrostu co wynika również z politycznej niepewności, którą dostrzegamy dookoła strefy euro. Dlatego tym ważniejsze są konkretne, bezzwłoczne działania w tym zakresie, gdyż Prezydencja traktuje wzrost gospodarczy
jest priorytet.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ jgr/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)