Trwa ładowanie...
d2r00b0

MFW: potrzebne są głębsze reformy na Białorusi

Międzynarodowy Fundusz Walutowy z zadowoleniem przyjął w poniedziałek plan reform rządu i banku narodowego Białorusi, podkreślił jednak, że w kraju są potrzebne bardziej kompleksowe i głębsze reformy.
Share
d2r00b0

"Nowy plan wspólnych działań rządu i banku narodowego stanowi pokrzepiający sygnał, że władze uznają konieczność zmian polityki gospodarczej. Misja (MFW) z zadowoleniem przyjmuje szereg elementów tego planu" - powiedział dziennikarzom w Mińsku szef misji MSW na Białorusi David Hofman.

MFW pozytywnie ocenia m.in. plan intensywnej prywatyzacji aktywów państwowych oraz przekierowania subsydiowania celowego w formie kredytów do banku rozwoju. Ale jednocześnie wskazuje na potrzebę posunięć mogących obniżyć popyt wewnętrzny i presję na bilans płatniczy.

"Konieczne jest zdecydowane ograniczenie wzrostu wynagrodzeń i kredytowania celowego" - podkreślił Hofman. Jak zaznaczył, należy także zliberalizować ceny (obecnie ceny podstawowych artykułów są kontrolowane przez władze) oraz ograniczyć rolę państwa w gospodarce.

d2r00b0

Zdaniem Hofmana władze powinny także opracować terminarz stopniowego podnoszenia opłat za usługi komunalne i transport dla ludności aż do poziomu rzeczywistych kosztów. Obecnie państwo dotuje te usługi.

Hofman powiedział, że na razie nie jest rozpatrywany nowy program kredytowy MFW dla Białorusi, ale jest on w przyszłości możliwy. "W tym celu są konieczne głębsze reformy strukturalne oraz poparcie państw należących do MFW" - zaznaczył.

Według Hofmana na Białorusi gwałtownie pogarsza się bilans płatniczy, co komplikuje wysoka inflacja (10 proc. w ciągu pierwszych 9 miesięcy roku). "W połączeniu z dużymi płatnościami związanymi ze spłatą zadłużenia zagranicznego w 2013/2014 r. ta sytuacja budzi nasze najwyższe zaniepokojenie" - oznajmił.

W latach 2009-2010 Białoruś otrzymała od MFW pięć transz kredytu programu stand-by na łączną kwotę 3,46 mld dolarów. Według stanu z 1 września 2013 r. kraj spłacił dotąd 1,4 mld z tej sumy.

10 października białoruska Rada Ministrów i bank narodowy przyjęły plan reform strukturalnych i zwiększenia konkurencyjności białoruskiej gospodarki. Przewiduje on m.in. prywatyzację niektórych firm, ograniczenie kredytowania gospodarki oraz zreformowanie systemu emerytalnego.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

d2r00b0

Podziel się opinią

Share
d2r00b0
d2r00b0