MG chce ułatwić koncesjonowanie alkoholu

Resort gospodarki pracuje nad projektem ustawy, który ma m.in. zmniejszyć liczbę rodzajów zezwoleń na sprzedaż alkoholu oraz znieść licencje na pośrednika w obrocie nieruchomościami - powiedział PAP Krzysztof Galas z Ministerstwa Gospodarki.

MG chce ułatwić koncesjonowanie alkoholu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

- W naszym projekcie proponujemy zmiany wielu obowiązujących ustaw (ponad 100 - PAP), które wprowadziły różnego rodzaju koncesje i ograniczenia działalności gospodarczej - poinformował zastępca dyrektora departamentu regulacji gospodarczych z MG. Chodzi o zmniejszenie "niewspółmiernego" obciążenia przedsiębiorców obecnie obowiązującymi przepisami.

Jak wyjaśnił, projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców ma być zatwierdzony przez kierownictwo resortu w pierwszym półroczu. - Potem dokument trafi do konsultacji międzyresortowych, mamy więc nadzieję, że jesienią rozpatrzy go rząd - dodał Galas.

Wśród koncesji, które chce znieść resort, Galas wymienił m.in. licencje na pośrednika nieruchomości, a także zmniejszenie liczby rodzajów zezwoleń w handlu alkoholem.

- Proponujemy zniesienie licencji pośrednika, a jako licencjonowane pozostawić zarządzanie nieruchomościami i rzeczoznawstwo majątkowe, ale z ułatwieniami w uzyskiwaniu uprawnień - wyjaśnił Galas.

Jak dodał, główną rolą pośrednika w handlu nieruchomościami jest skojarzenie kupującego i sprzedającego, tak więc licencja - mówił - wydaje się być zbędnym utrudnieniem. Jednak w trakcie wstępnych konsultacji, jakie prowadził resort, propozycja ta napotkała na opór licencjonowanych obecnie pośredników.

Projekt zawiera też propozycję zmniejszenia liczby udzielanych przez gminy koncesji na handel alkoholem. - Obecnie gminy udzielają trzy rodzaje takich koncesji: do 4,5 proc. zawartości alkoholu, do 18 i powyżej 18 procent. Proponujemy w projekcie ustawy dwa zezwolenia: do 18 i powyżej 18 procent - powiedział Galas.

Ponadto resort chce uchylić niektóre rejestry działalności regulowanej i obowiązki uzyskania zezwoleń, a także złagodzić niektóre sankcje karne dla przedsiębiorców. Przepisy zawarte w projekcie mają też usprawnić funkcjonowanie "jednego okienka", w którym przedsiębiorcy rejestrują od niedawna działalność gospodarczą.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)