Trwa ładowanie...
dvok4fa

MG: Piechociński - zasada dwóch terminów kolejnym ułatwieniem dla firm (komunikat)

...

Share
dvok4fa

18.02. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

Rada Ministrów 18 lutego 2014 r. przyjęła uchwałę, która wprowadza tzw. zasadę "dwóch terminów". Oznacza to, że projekty aktów prawnych przygotowane przez rząd dotyczące prowadzenia firmy będą wchodziły w życie tylko dwa razy w roku. Decyzja RM zmniejszy częstotliwość zmian w przepisach prawa gospodarczego i umożliwi przedsiębiorcom bardziej racjonalne planowanie swojej działalności. Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego uchwała poprawi przede wszystkim warunki funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw.

Przyjęcie uchwały oznacza, że akty normatywne określające warunki prowadzenia działalności gospodarczej, których inicjatorem jest rząd, wchodzą w życie dwa razy w roku, czyli 1 stycznia i 1 czerwca. Ponadto uchwała przewiduje, że prace powinny być tak prowadzone, aby ustawy lub rozporządzenia mogły być ogłaszane co najmniej 30 dni przed dniem wejścia ich w życie. W uchwale zostały również przewidziane wyjątki od zasady.

Przyjęta zmiana ma na celu wsparcie funkcjonowania w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw oraz umożliwienie racjonalnego planowanie działalności gospodarczej. Ponadto ograniczy ona czas i koszty analizy oraz dostosowywania się firm do nowych przepisów. Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu proponowanego rozwiązania przedsiębiorcy zaoszczędzą średnio do 3 godzin miesięcznie, co z kolei przyniesie oszczędności w wysokości ok. 1,5 mld zł rocznie w skali gospodarki. Badanie ankietowe Ministerstwa Gospodarki przeprowadzone wśród przedsiębiorców pokazało, że w zdecydowanej większości opowiadają się oni za wprowadzeniem zasady jako korzystnej dla wykonywania działalności gospodarczej.

dvok4fa

Celem uchwały jest również zwiększenie stabilności i przewidywalności prawa, a w konsekwencji zwiększenie zaufania obywateli i przedsiębiorców do państwa oraz świadomości prawnej uczestników obrotu gospodarczego. - Mniejsza częstotliwość zmian prawa wpłynie pozytywnie na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce - twierdzi wicepremier Piechociński.

Zasada "dwóch terminów" wpisuje się w działania podejmowane przez Ministra Gospodarki mające na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej. Z jednej strony dotyczy to ograniczania nadmiernych obciążeń administracyjnych przedsiębiorców, z drugiej - współpracy z Rządowym Centrum Legislacji i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w zakresie doskonalenie procesu tworzenia prawa. Rozwiązania te zostały ujęte w Programie "Lepsze Regulacje 2015" i należą do nich m.in. redukcja nowo przyjmowanych przepisów prawa (ograniczenie tzw. "inflacji prawa"), pogłębiona analiza potrzeb i korzyści tych rozwiązań czyli poprawa jakości OSR, ocena już obowiązujących przepisów (OSR ex post) oraz upowszechnianie konsultacji publicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

dvok4fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvok4fa