Trwa ładowanie...
d1gd3zp

MG: propozycje III ustawy deregulacyjnej (komunikat)

...

d1gd3zp
d1gd3zp

23.09. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

- Przygotowaliśmy kolejne propozycje, które ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Chcemy uprościć m.in. prawo podatkowe oraz proces uzyskiwania pozwoleń na budowę - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po spotkaniu z przedstawicielami organizacji pracodawców. Rozmowy odbyły się 23 września 2011 r. w MG.

Wicepremier Pawlak podkreśla, że misją resortu gospodarki jest stworzenie w Polsce najlepszych warunków prowadzenia biznesu w Europie. - Chcemy to osiągnąć we współpracy z przedsiębiorcami. Przygotowaliśmy już dwie ustawy deregulacyjne, które zniosły część administracyjnych obciążeń i pozwolą zaoszczędzić rocznie 8 mld zł. Obecnie pracujemy nad trzecią - dodaje wicepremier.

Propozycje kolejnych ułatwień w prowadzeniu biznesu dotyczą m.in. zniesienia opłaty skarbowej od pełnomocnictw oraz skrócenia procesu uzyskania pozwolenia na budowę. - Postulujemy także wprowadzenie zasady rozliczania VAT dopiero w momencie zapłaty przez kontrahenta, skrócenie okresu oczekiwania na jego zwrot z urzędu skarbowego oraz wydłużenie terminu płacenia podatku w imporcie - wyjaśnia wicepremier Pawlak.

d1gd3zp

Na liście deregulacyjnej znalazły się także ułatwienia w prawie pracy, m.in. poprzez możliwość zawierania porozumień o wspólnym zatrudnianiu pracowników i proporcjonalne dzielenie się kosztami z tym związanymi. Ponadto nowe rozwiązania pomogą w zakresie niejasnych i skomplikowanych przepisów dotyczących rozliczeń z ZUS i NFZ. Uproszczeniu uległyby także przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych.

Zmiany dotyczyłyby również zamówień publicznych. - Przedsiębiorcy startujący w przetargach nie musieliby już spełniać tak wielu wymogów formalnych, co usprawniłoby i skróciło procedury - zaznacza szef MG. Dodaje, że przedsiębiorcy zyskaliby z kolei prawo do otrzymywania interpretacji przepisów w tym zakresie.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka polska gospodarka, wobec sytuacji na światowych rynkach, potrzebuje także ożywienia inwestycji. W tym zakresie możliwe jest uporządkowanie planów zagospodarowania przestrzennego.

W opinii wicepremiera oraz przedstawicieli pracodawców konieczny jest też większy nacisk na wykorzystanie narzędzi informatycznych w kontaktach urząd-przedsiębiorca.


1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki. Regulacje uchylają m.in. przepisy nakazujące przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz nadaniu numerów NIP i REGON.

d1gd3zp

16 września 2011 r. Sejm uchwalił drugą ustawę deregulacyjną opracowaną przez MG zawierającą pakiet kolejnych rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Łącznie stanowią pierwszą od początku lat 90-tych prawdziwą, spójną reformę prawa gospodarczego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d1gd3zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gd3zp