MG: rząd chiński chce zrównoważyć wymianę handlową z Polską (komunikat)
...
31.05.2012 14:17
31.05. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Gospodarki informuje:
- Import z Chin od lat dziesięciokrotnie przewyższa wartość polskiego eksportu do tego kraju. Cieszy mnie zatem chęć zmiany tej sytuacji i zapowiedź większego otwarcia Chin dla polskiego biznesu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas rozmowy z wicepremierem Chin Wang Qishanem. Spotkanie odbyło się 31 maja 2012 r. w Pekinie.
Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że niezależnie od rosnącej w ostatnich latach polsko-chińskiej wymiany handlowej, jej poziom nie odpowiada jeszcze potencjałowi obydwu gospodarek. - Udział Chin w polskim eksporcie waha się w granicach 1 proc., w imporcie kształtuje się na poziomie bliskim 9 proc. - przypomniał.
W jego opinii perspektywiczne obszary polsko-chińskiej współpracy to m.in. energetyka, biotechnologia, IT, maszyny górnicze i handel żywnością. - W tym kontekście liczymy na pomyślne zakończenie procedury umożliwiającej polskim zakładom eksport mięsa wieprzowego i drobiowego do Chin - wymienił wicepremier Pawlak.
Zwrócił także uwagę na możliwości współpracy Polski i Chin przy eksploatacji złóż gazu łupkowego. - Chiny planują jego wydobycie na poziomie 6,5 mld m3 rocznie do 2015 r. oraz zwiększenie wydobycia do poziomu 60-100 mld m3 rocznie do roku 2020 - zauważył wicepremier. - Polska z kolei prowadzi zaawansowane prace nad technologią umożliwiającą pozyskiwanie tego surowca. Jesteśmy w tym zakresie otwarci na wymianę doświadczeń i współpracę - dodał.
Natomiast wicepremier Wang Qishan podkreślił, że Polska jest dla Chin ważnym i atrakcyjnym miejscem lokowania inwestycji i nawiązywania kontaktów biznesowych. - Jesteście liderem pod względem rozwoju gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej - ocenił. Dodał, że Polska pozostaje największym partnerem Chin w tym regionie.
Zapewnił, że Chiny dążą do zredukowania ujemnego dla Polski salda wzajemnych obrotów handlowych. - W ciągu 5 lat planujemy podwoić nasze obroty i zrównoważyć handel pomiędzy naszymi krajami - zapowiedział wicepremier Wang Qishan. Obiecał również, że chiński rząd będzie dążył do ułatwienia polskim przedsiębiorcom funkcjonowania na tamtejszym rynku.
Chiny są dla Polski drugim, po Turcji, rynkiem eksportowym w Azji. Kraj Środka, zajmując trzecie miejsce w łącznej wartości polskiego importu, to największy dostawca towarów importowanych z Azji. Chiny plasują się na 21. miejscu pod względem odbiorców eksportu polskiego na świecie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/