MG: wicepremier Piechociński za równością wierzycieli upadłej firmy (komunikat)
...
03.02.2014 09:35
03.02. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:
Nowelizacja przepisów Prawa upadłościowego powinna doprowadzić do likwidacji uprzywilejowania wierzycieli publicznoprawnych wobec pozostałych wierzycieli upadłej firmy. - Ochrona kontrahentów upadłych firm jest konieczna, aby tworzyć najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Upadła firma nie ma środków na pokrycie należności prywatnych wierzycieli po zapłaceniu podatków i innych opłat na rzecz państwa. Prowadzi to do zjawiska lawinowych upadłości.
Projekt dokumentu znosi uprzywilejowanie dla wierzycieli z tzw. pierwszej i trzeciej kategorii. Zakłada on bowiem zmianę zakresu pięciu dotychczas istniejących kategorii zaspokojenia wierzytelności. Nowe przepisy proponują połączenie pierwszej i drugiej w jedną kategorię pierwszą, a także trzeciej i czwartej w jedną kategorię drugą. Dotychczasowa kategoria piąta stałaby się kategorią trzecią.
W świetle obowiązującego prawa upadłe przedsiębiorstwo musi najpierw uregulować należności z pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii zaspokojenia wierzytelności. Dopiero potem, jeśli dysponuje środkami, pokrywa koszty z pozostałych kategorii. Dotychczasowa kategoria pierwsza dotyczy m.in. kosztów postępowania upadłościowego, renty za wywołanie choroby, niezdolności do pracy. W drugiej zawierają się uprzywilejowane należności powstałe przed ogłoszeniem upadłości, takie jak należności ze stosunku pracy, należności alimentacyjne. Trzecia obejmuje podatki i inne daniny publiczne, czwarta - inne należności, które nie podlegają zaspokojeniu w kategorii piątej. Piąta natomiast, ostatnia dotychczasowa kategoria, dotyczy odsetek, które nie należą do wyższych kategorii, a także sądowych kar grzywny i należności z tytułu darowizn i zapisów. W praktyce zaspokojenie wierzycieli kategorii czwartej, czyli przedsiębiorców jest często minimalne.
Regulacja postępowania restrukturyzacyjnego obejmuje przyjęcie nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne i nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki. Przyjął go Komitet Rady Ministrów w dniu 16 stycznia 2014 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/