Trwa ładowanie...
dwz0x3a

MI ws. artykułu w "Rzeczpospolitej" (komunikat)

...

Share
dwz0x3a

24.03. Warszawa - Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje:

W związku z artykułem red. J. Kałuckiego "Uciekną miliardy na budowę dróg?", opublikowanym w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej, poniżej zamieszczamy następującą informację.

Nie ma zagrożenia utraty środków. Komisja Europejska jest świadoma, że pomimo braku wdrożenia dyrektywy 2008/96/we, Polska będzie przestrzegać wszystkich jej wymagań. Sprawa ta była dwukrotnie dyskutowana z przedstawicielami KE. Na prośbę Komisji Europejskiej wyrażoną w piśmie z kwietnia 2010 r. wnioski o dofinansowanie dla projektów GDDKiA są uzupełniane o informacje odnośnie sposobu wdrożenia zapisów dyrektywy w przypadku danej inwestycji.

Z kolei w październiku 2010 r. KE przekazała stronie polskiej pismo z prośbą o przekazanie horyzontalnej informacji odnośnie wdrożenia dyrektywy w kontekście realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE. Jednocześnie KE podkreśliła, że ma pełną informację odnośnie sytuacji projektów GDDKiA i nie ma w tym zakresie zastrzeżeń (cyt: "I am aware that GDDKiA has already undertaken steps to incorporate this into daily routine(...)"), co potwierdzone jest dodatkowo wydawaniem przez KE decyzji akceptujących projekty GDDKiA.

dwz0x3a

Do momentu wdrożenia dyrektywy audyty bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonywane są zgodnie z wymogami dyrektywy przez beneficjantów środków UE. W przypadku generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad audyty wykonywane są na podstawie zarządzenia GDDKiA nr 42 z dnia 3 września 2009 r. w sprawie oceny wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego projektów infrastruktury drogowej dla wszystkich dróg a nie tylko dla dróg leżących w sieci TEN-T.

W przypadku miast realizujących projekty drogowe z wykorzystaniem środków UE, została przekazana przez Ministerstwo Infrastruktury informacja o obowiązku stosowania wymogów dyrektywy. W chwili obecnej przygotowywany jest projekt zaleceń MI dla beneficjentów funduszy UE. Projekt zaleceń będzie omawiany w kwietniu br. na seminarium organizowanym przez MI, w którym udział wezmą przedstawiciele Komisji Europejskiej, inicjatywy Jaspers oraz beneficjenci POIiŚ realizujący projekty drogowe w miastach na prawach powiatu.

Wdrożenie dyrektywy nastąpi do końca bieżącego roku i polegać będzie na zmianie 6 ustaw regulujących przygotowanie, budowę oraz eksploatację dróg publicznych. Obecnie projekt założeń konsultowany jest z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Po zaopiniowaniu projektu przez KWRiST projekt rozpatrywany będzie na przełomie kwietnia i maja przez Komitet Stały rady Ministrów, a następnie przez Radę Ministrów.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z wyjaśnieniem GDDKiA "GDDKiA działa zgodnie z dyrektywą UE o zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury drogowej. Środki europejskie niezagrożone" http://www.gddkia.gov.pl/article/9110/gddkia-dziala-zgodnie-z-dyrektywa-ue-o-zarzadzaniu-bezpieczenstwem-infrastruktury-drogowej-srodki-europejskie-niezagrozone

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dwz0x3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwz0x3a