MI: wyjaśnienie ws. informacji "Putin twierdzi, że Polska żąda zmiany trasy gazociągu Nord Stream"
...
21.09.2010 17:31
21.09. Warszawa - Ministerstwo Infrastruktury informuje:
W odniesieniu do depeszy PAP z dnia 21 września 2010 r., z godz. 8.26 pt.: "Putin twierdzi, że Polska żąda zmiany trasy gazociągu Nord Stream", Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Prowadzone są bilateralne rozmowy polsko - niemieckie dotyczące obecnej lokalizacji gazociągu Nordstream (Gazociąg Północny). Postulaty Ministerstwa Infrastruktury skupiły się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi i środowiska. Wśród argumentów za koniecznością zagłębienia gazociągu jest uniknięcie ryzyka katastrofy ekologicznej, porównywalnej z tą z Zatoki Meksykańskiej oraz zapewnienie rozwoju portu w Świnoujściu. Wnioski strony polskiej zostały częściowo uwzględnione w obszarze morza terytorialnego, gdzie konsorcjum Nord Stream zagłębi gazociąg na odcinku ponad 20 km, w tym na skrzyżowaniu z tzw. torem zachodnim.
Strona polska nalega na zagłębienie dodatkowo 5 km gazociągu na skrzyżowaniu z tzw. torem północnym.
W ostatnim czasie przeprowadzono rozmowy ze strona niemiecką, podczas których strona polska konsekwentnie prezentowała powyższe stanowisko:
30.04 br. - spotkanie polskich i niemieckich ekspertów w Berlinie,
26.05 br. - spotkanie w Warszawie w MI z Reinhardem Klingenem, dyrektorem generalnym federalnego ministerstwa transportu, budownictwa i rozwoju miast,
29.07 br. - spotkanie ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka z federalnym ministrem transportu, budownictwa i rozwoju miast Peterem Ramsauerem,
24.08 br. - spotkanie w Berlinie wiceministrów ds. transportu, Radosława Stępnia z Reinerem Bombą,
15.09 br. - spotkanie w Berlinie wiceministrów ds. transportu Anny Wypych- Namiotko wraz z Klausem-Dieterem Scheurle.
W trakcie spotkania ministra Cezarego Grabarczyka z komisarz unijną ds. morskich i rybołówstwa Marią Damanaki w dniu 22 lipca 2010 roku strona polska poinformowała o polskim stanowisku w sprawie bezpieczeństwa żeglugi na skrzyżowaniach tras żeglugowych z liniami przesyłowymi, podkreślając wolę bilateralnego rozwiązania sprawy gazociągu NS ze stroną niemiecką.
Niezależnie od działań podejmowanych przez resort infrastruktury, Zarząd Portów Morskich Szczecin - Świnoujście zaskarżył decyzje lokalizacyjne dla tej inwestycje wydane przez urzędy niemieckie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ akuc/